Dziś wchodzi w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych (DzU z 2008 r. nr 122 poz. 786). W myśl nowych przepisów przełożeni będą ustalali zadania służbowe żołnierzy w sposób pozwalający na ich wykonywanie w pięciodniowym tygodniu służby, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w tym także sobót. Będzie więc ona trwała od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30.
Krócej będą pracowali jedynie żołnierze wykonujący zadania służbowe w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia albo na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. Wówczas dowódca jednostki wojskowej będzie ustalał czas służby zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie pracowników zatrudnionych w takich warunkach.
Do ośmiogodzinnego czasu służby będzie się wliczał teraz okres pełnienia służby dyżurnej lub dyżuru (nie więcej niż osiem godzin), wykonywania zadań służbowych poza jednostką, w której żołnierz zajmuje stanowisko służbowe, pozostaje w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji, w wymiarze przekraczającym normę ośmiu godzin pracy dziennie, w szczególności czas podróży służbowej, kursu, szkolenia lub kontroli.
W indywidualnie uzasadnionych wypadkach, ze względu np. na dojazd do miejsca pełnienia służby lub sprawy rodzinne, dowódca jednostki będzie mógł, jeżeli da się to pogodzić z wykonywaniem przez żołnierza obowiązków służbowych, ustalić dla niego godziny służby inne od określonych w przepisach.
Jedynie w uzasadnionych okolicznościach żołnierz będzie mógł teraz zostać zobowiązany do wykonywania zadań służbowych w czasie przekraczającym 40 godzin tygodniowo, ale nie więcej niż o osiem godzin. Zgodnie bowiem z art. 60 ust. 2 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (DzU z 2003 r. nr 179, poz. 1750) wykonywanie zadań służbowych nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w tygodniu, w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym.
Dłuższa służba będzie możliwa jedynie w wymienionych w rozporządzeniu sytuacjach. Nastąpi to w razie potrzeby likwidacji skutków wypadku lub innego nagłego zdarzenia, otrzymania przez żołnierza dodatkowego zadania służbowego niemożliwego do wykonania w ośmiogodzinnym czasie służby, skierowania go w podróż służbową lub konieczności niezwłocznego podjęcia czynności kontrolnych.
W takich wypadkach żołnierzowi będzie przysługiwało prawo do odebrania czasu wolnego w wyznaczonym przez przełożonego terminie. Jeśli nie ma przeszkód, zainteresowany może połączyć odbieranie wolnego za przedłużoną służbę z urlopem wypoczynkowym.
Dowódca podczas ustalania rozkładu służby żołnierzy pełniących etatowe dyżury w czterotygodniowych okresach zaplanuje im teraz sześć dyżurów, sześć godzin szkolenia doskonalącego, a także każdorazowo dziesięć godzin do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej.