Tak wynika ze stanowiska Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 8 lipca 2008 r.
Kwoty ryczałtu, które wylicza się do porównania z kosztami płacy w poz. 38 druku INF-D-P lub poz. 46 INF-U-P, należy ustalać proporcjonalnie do miesięcznego wymiaru czasy pracy osoby niepełnosprawnej. Tak określa to § 5 ust. 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą (DzU nr 240, poz. 1756).
Niestety, pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych pracowników nie wiedzieli, jak to prawidłowo zrobić. W grę wchodziło np. proporcjonalne ustalenie wobec miesięcznego wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej, czyli na podstawie zawartego w umowie o pracę wymiaru czasu pracy, np. 0,5 etatu, 0,25 etatu, bez uwzględnienia liczby dni pozostawania pracownika w zatrudnieniu w danym miesiącu lub na podstawie przeciętnego miesięcznego wymiaru czasu pracy, określonego przypisem nr 8 do druku INF-D-P będącego załącznikiem do tego rozporządzenia. Bez precyzyjnego określenia nie było zatem możliwe właściwe określenie pułapu najniższej intensywności pomocy, który wpływa na wysokość należnego pracodawcy ryczałtu za zatrudnianie osób niepełnosprawnych.
Dzięki stanowisku BON wiadomo już, że kwotę ryczałtu w poz. 38 INF-D-P oraz poz. 46 INF-U-P należy ustalić, wyliczając miesięczny wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej.
Zakład pracy chronionej na cały etat zatrudnił pracownika niepełno-sprawnego w stopniu lekkim 25 czerwca 2008 r. Wyliczając kwotę ryczałtu dla niego, bierzemy pod uwagę miesięczny wymiar czasu pracy, czyli cały etat. Kwota ryczałtu zostanie obliczona następująco: (936 zł x 40 proc.) x 1 etat = 374,40 zł.
Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, wyjaśnia, że ci pracodawcy, którzy przeliczali ryczałt przez przeciętny miesięczny wymiar czasu pracy w poz. 38 INF-D-P oraz 46 INF-U-P, gdy pracownik został zatrudniony bądź zwolniony albo nabył grupę w trakcie miesiąca, nie popełnili błędu. – Jeżeli nie chcą, nie muszą korygować dokumentów wysłanych do PFRON. A to dlatego że tak wyliczony ryczałt na pewno im przysługiwał i to oni sami zaniżyli jego pułap, a więc również uzyskane dofinansowanie. Znając interpretację MPiPS, mogą narastająco ustalić ryczałt na podstawie miesięcznego wymiaru czasu zatrudnionego, czyli zwiększyć jego wysokość. Mogą też zwiększyć kwotę ryczałtu w rozliczeniu rocznym – radzi Edyta Sieradzka.
Pracodawcom przypominamy jednocześnie, że korekty za 2008 r. dotyczące zwiększenia pomocy, a takie będą mogli zrobić ci, którzy wyliczą ryczałt przez miesięczny wymiar czasu pracy, wysyłamy do PFRON do 30 września 2009 r.
—współpr. e.s.
Stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych publikujemy na stronie http://www.rp.pl/artykul/163407.html