Angażujemy młodocianego na umowę bezterminową o przygotowanie zawodowe. W DOBREJ FIRMIE przeczytałam, że przy takim zatrudnieniu stosujemy ogólne przepisy kodeksu pracy dotyczące umów na czas nieokreślony. Czy to oznacza, że takiemu pracownikowi można wypowiedzieć umowę o pracę bez żadnych ograniczeń?

NIE Zasada, że do umów o pracę zawieranych z młodocianym stosujemy przepisy kodeksu pracy o angażach stałych, nie jest bezwzględna. Istnieją od niej wyjątki. Jeden dotyczy właśnie rozwiązywania umów o pracę o przygotowanie zawodowe za wypowiedzeniem. Zgodnie bowiem z art. 196 kodeksu wypowiedzenie takiej umowy jest możliwe, gdy:

- młodociany mimo stosowanych środków wychowawczych nie dokształca się lub nie wypełnia obowiązków służbowych‚

- pracodawca ogłosił upadłość lub likwidację firmy‚

- kontynuowanie przygotowania zawodowego jest niemożliwe ze względu na reorganizację zakładu‚

- stwierdzono nieprzydatność młodocianego do pracy‚ w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Wypowiadając umowę o pracę młodocianemu, pracodawca stosuje ogólne zasady kodeksu pracy. Pracodawca powinien zatem podać przyczynę rozwiązania umowy oraz termin jej wypowiedzenia. To jeszcze nie wszystko. Młodocianego trzeba dodatkowo pouczyć o możliwości odwołania się do sądu pracy. Jeśli chodzi natomiast o sposób rozwiązania umowy o przygotowanie zawodowe, to jest to możliwe za porozumieniem stron albo bez wypowiedzenia - na podstawie art. 52 i 53 kodeksu. W praktyce umowa o przygotowanie zawodowe rozwiązuje się najczęściej poprzez zakończenie nauki. Dzieje się tak, gdy szef wręcza wypowiedzenie zmieniające dotychczasowe warunki pracy i płacy, a pracownik ich nie przyjmuje. Wówczas umowa o pracę o przygotowanie zawodowe rozwiązuje się samoistnie.