[b]Przeczytałem, że podatnik, który przekazuje do firmy auto używane wcześniej w celach prywatnych, ma prawo amortyzować je tak samo jak nowy samochód, to znaczy od ceny wynikającej z faktury zakupu. Właśnie wnoszę do firmy taki używany samochód, ale nie przewiduję, że będę go wykorzystywać dłużej niż rok. Czy wydatek sprzed kilku lat poniesiony na zakup tego auta (63 tys. zł) mogę teraz wrzucić w całości jednorazowo w koszty? [/b]
O wspomnianych przez czytelnika zasadach wyceny środków trwałych (w tym również używanych wcześniej na cele prywatne) mówi art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prawdą jest, że gdy wprowadzamy do firmy auto używane wcześniej do celów prywatnych, to stosujemy wycenę na podstawie ceny nabycia.
Jednak czytelnikowi chodzi o zasady zaliczania do kosztów wydatku na nabycie auta, które nie jest środkiem trwałym. Zakłada bowiem, że nie będzie używał go dłużej niż rok. A to oznacza, że nie będzie ono spełniać warunków definicji środka trwałego wynikającej z art. 22a ustawy o PIT.
Czy w takiej sytuacji można jednorazowo wrzucić w koszty wydatek na nabycie takiego samochodu?
[b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy nie zgodziła się na to. W interpretacji z 11 lutego 2010 r. (ITPB1/415-924/09/PSZ)[/b] wyjaśniła, że wydatki na nabycie składników majątku niebędących środkami trwałymi (np. ze względu na przewidywany okres używania) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i były faktycznie wykorzystywane w działalności.
Tymczasem – zdaniem izby – w momencie poniesienia wydatków na nabycie tego samochodu nie miały one związku z uzyskaniem przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej ani z zabezpieczeniem czy zachowaniem tego źródła przychodów. Samochód nie został nabyty do celów działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika i do momentu powzięcia decyzji o jego przekazaniu do użytkowania nie był w niej wykorzystywany.
„Dlatego też wydatki poniesione w związku z jego nabyciem nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Skoro zaś samochód nie spełnia warunków uznania go za środek trwały, to również nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej” – podsumowała izba.
Nie wykluczyła natomiast możliwości zaliczenia do kosztów wydatków na eksploatację samochodu na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdów, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Przepis ten precyzuje właśnie, jakie wydatki z tytułu używania w działalności gospodarczej samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych mogą być kosztem uzyskania przychodu.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)[/link][/i]