Na zawieszenie działalności gospodarczej pozwala art. 14a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C85086C179AB7D978B97748BBB0C31FB?id=236773]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link].
Jest to możliwe na okres od miesiąca do dwóch lat. O długości zadecyduje sam zainteresowany zależnie od potrzeb.
W przypadku spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
[srodtytul]Nie wszystko wolno[/srodtytul]
Co oznacza taka przerwa? To, że w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. A co wolno robić?
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Wolno mu także przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Biznesmen ma również prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.
Gdy toczą się postępowania sądowe, administracyjne i podatkowe związane z działalnością prowadzoną przed zawieszeniem, to przedsiębiorca może, a czasem nawet musi (gdy wymaga tego dana sprawa), w nich uczestniczyć.
Ponadto wykonuje on wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Może osiągać przychody finansowe. Dotyczy to także tych z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. Zawieszenie nie spowoduje też, że firma uniknie kontroli, która odbywa się na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
[srodtytul]Potrzebny wniosek[/srodtytul]
Jak skorzystać z zawieszenia? Potrzebne jest pismo. Zarówno zawieszenie, jak i wznowienie działalności gospodarczej zawsze następują na wniosek przedsiębiorcy. W zależności od tego, czy firma jest zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej czy też w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym w Krajowym Rejestrze Sądowym, wniosek składa się we właściwym organie.
Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
[ramka][b]Kontrakty cywilnoprawne[/b]
Z opcji zawieszenia działalności gospodarczej skorzystać mogą przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.
Natomiast zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy-zlecenia albo zatrudnienie uczniów na podstawie umowy o przyuczeniu do zawodu, jak również korzystanie z członków rodziny przedsiębiorcy nie jest przeszkodą w złożeniu wniosku o zawieszenie działalności (tak też Cezary Kosikowski „Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz”, Warszawa 2009 LexisNexis ).[/ramka]