Przepisy kodeksu pracy co do zasady zakazują pracodawcy rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Zasada ta zawarta jest w art. 41 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] i dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę, także tych na czas określony, jeśli strony dopuściły możliwość ich wcześniejszego rozwiązania.

Co istotne, zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim obejmuje jedynie okres, w którym pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Zgodnie zaś z treścią art. 53 par. 1 kodeksu pracy pracodawca jest uprawniony rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż trzy miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy.

Możliwość rozwiązania umowy o pracę podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim dotyczy też sytuacji, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Po upływie tego czasu ochrona pracownika przed wypowiedzeniem nie obowiązuje. Ochrona ta jest również wyłączona w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (z innych przyczyn niż wymienione wcześniej) trwającej dłużej niż miesiąc.

Zaznaczyć jednakże należy, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia – a zatem z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim – nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku.

Rozwiązanie umowy o pracę nie nastąpi też w przypadku, gdy pracownik został odseparowany ze względu na chorobę zakaźną – w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

[i]Autor jest adwokatem [/i]

Więcej informacji [link=http://www.rp.pl/temat/456028.html]o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę[/link]