Aktualizacja: 05.07.2018 05:30 Publikacja: 05.07.2018 05:30
Foto: 123RF
Jednym z wymogów formalnych związanych z rozwiązaniem umowy o pracę jest konieczność skonsultowania z organizacją związkową zamiaru zwolnienia pracownika korzystającego z obrony związkowej. Obowiązek ten obciąża firmę zarówno przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia. Jego zaniedbanie ma dla pracodawcy niekorzystne skutki w razie, gdy zwolniony odwoła się do sądu pracy.
Czytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę: po roku konieczna jest ponowna konsultacja ze związkiem
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Jeżeli pracodawca nie egzekwuje, aby w przypadku choroby i wydania zwolnienia lekarskiego pracownicy bezpośrednio informowali go o nieobecności, to zwolnienie dyscyplinarne za niedopełnienie takiego obowiązku nie zawsze będzie uzasadnione.
Pracownik jest chroniony przed rozwiązaniem umowy od momentu złożenia wniosku o urlop ojcowski. Czy to oznacza, że ochronę przed zwolnieniem z pracy daje mu wniosek złożony nawet kilka miesięcy wcześniej?
Cechy osób z zaburzeniami neuroatypowymi mogą być wręcz pożądane na konkretnych stanowiskach pracy. Co jednak, jeśli taki pracownik jest nadmiernie rozkojarzony czy wrażliwy? Czy sam stan zdrowia może uzasadnić zwolnienie?
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może być uzasadnione, jeśli pracownik swoim zawinionym działaniem nie tylko naruszył interesy pracodawcy, ale również zagroził takim interesom. Skopiowanie danych służbowych na prywatny dysk lub przesłanie ich na prywatną skrzynkę stanowi potencjalne zagrożenie wycieku danych i może być wystarczające do natychmiastowego rozstania z pracownikiem. Interesy pracodawcy to nie tylko straty finansowe, ale także inne, niematerialne aspekty, których zagrożenie uzasadnia zwolnienie.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Aby wniosek organizacji związkowej o pobór składek był dla pracodawcy wiążący, muszą być spełnione określone warunki. Na co zwrócić uwagę, aby nie narazić się na roszczenia związków ani pracowników?
Czy żądania organizacji związkowej są dla pracodawcy wiążące? Jakie pomieszczenia i narzędzia trzeba udostępnić związkom? Czy ochrona członka związku zawodowego jest bezwarunkowa? Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy?
Ustawa o ochronie sygnalistów zobowiązuje do współpracy ze związkami zawodowymi. Co konkretnie firma musi ustalić z partnerem społecznym, z kim dokładnie, jak i kiedy? Jakie wymogi formalne trzeba spełnić? Co się stanie, jeśli firma nie zrealizuje ustawowych obowiązków?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas