Aktualizacja: 16.02.2025 14:47 Publikacja: 28.09.2021 13:36
Pracodawca otrzymując pismo od komornika ma obowiązek się do niego zastosować i jeżeli w jego treści znajduję się zapis o potrąceniu w wysokości 100 proc. z umów cywilnoprawnych, ma obowiązek tego dokonać.
Foto: Adobe Stock
Sytuacja osób, które pracują na umowach cywilnoprawnych wygląda zupełnie inaczej niż u etatowców. Jeśli pracujący na umowach cywilnoprawnych mają długi komornik może zająć nawet 100 proc. ich wynagrodzenia. Jednak, nawet w takiej sytuacji istnieje możliwość ograniczenia potrąceń.
Rękawice do demakijażu sprzedajemy do ponad 70 krajów dbając o środowisko naturalne, a teraz zamknęłyśmy obieg naszego produktu – mówią Monika Żochowska i Ewa Dudzic, współwłaścicielki spółki Phenicoptere sprzedającej pod marką Glov.
Jeden z ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa[1] lubi mawiać, że „ludzie dzielą się na trzy kategorie: (1) tych, którzy nie robią kopii zapasowych, (2) tych, którzy robią kopie zapasowe oraz (3) tych, którym wydaje się, że robią kopie zapasowe.” Jest to bardzo dobre podsumowanie problemów z jakimi borykają się przedsiębiorcy.
Kluczowe dla działania przedsiębiorstwa, a także jego dalszej przyszłości jest odpowiednie i skuteczne zabezpieczenie informacji. Dlatego powszechne powinno być wdrożenie pisemnych umów zabezpieczających informacje tzw. NDA.
Spóźnienia do pracy to nie niewinny wybryk pracownika, ale poważne przewinienie, za które pracownik może ponieść poważne konsekwencje.
Sytuacja, w której pracownik nagle przestaje przychodzić do pracy może stać się dla przedsiębiorstwa niemałym problemem. Dezorganizuje to prace całej organizacji i może spowodować poniesienie przez firmę poważnych finansowych konsekwencji.
Strony procesu nie zawsze muszą czekać, aż zakończy się on wydaniem wyroku przez sąd. Mogą bowiem doprowadzić do jego szybszego zakończenia w polubowny sposób – poprzez zawarcie ugody przed sądem lub podpisanie ugody pozasądowej.
Jest sposób na uniknięcie zajęcia wynagrodzenia, nawet gdy chodzi o alimenty.
Zakres ochrony przed postępowaniami egzekucyjnymi jest bardzo szeroki. Należy uznać, że zakaz egzekucyjny wynikający z obwieszczenia w postępowaniu o zatwierdzeniu układu odnosi się także do wierzyciela „pozaukładowego”.
Lekceważenie zasad BHP nie tylko może skutkować poważnymi konsekwencjami związanymi z odpowiedzialnością porządkową czy utratą pracy, ale przede wszystkim może wpłynąć na zdrowie pracowników.
Pokolenie Z staje się motorem napędowym zmian na rynku pracy. Przeciwstawia się standardom, które uważa za przestarzałe i dąży do uzyskania większej równowagi między pracą a życiem prywatnym. Niektóre jednak te zmiany bywają zaskakujące i wymagają od pracodawców dużej elastyczności, na co nie wszyscy są gotowi.
Umowy o pracę umożliwiają większą kontrolę nad pracownikami. Poszukujące elastyczności i oszczędności firmy preferują zaś umowy cywilnoprawne. Jak uniknąć błędów przy ich zawieraniu?
Zawarte w kodeksie pracy przepisy dotyczące czasu pracy nie są wystarczające. Ustawodawca powinien podjąć prace nad zmianami i zagwarantować pracownikom prawo do bycia offline.
Odstępne za rezygnację z realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży używanych rzeczy nie jest usługą opodatkowaną VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas