Aktualizacja: 29.03.2018 06:00 Publikacja: 29.03.2018 06:00
Foto: Fotolia.com
- Bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy pracownik był do niej niezdolny i pobierał przez 3 miesiące zasiłek chorobowy. Wygrał proces o przywrócenie do pracy. Czy może teraz zażądać wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, który rozpoczął się po upływie okresu pobierania zasiłku? – pyta czytelnik.
Tak. Czas pozostawania bez pracy, za który pracownikowi przywróconemu na etat przysługuje wynagrodzenie na podstawie art. 57 § 1 kodeksu pracy, nie musi obejmować miesięcy następujących bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmowane jest stanowisko, że okres pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego podlega odliczeniu od okresu pozostawania bez pracy, o którym stanowi art. 57 § 1 k.p. (dotyczący roszczeń służących pracownikowi z tytułu bezprawnego rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia), jak i art. 47 k.p. (dotyczący roszczeń służących pracownikowi z tytułu bezprawnego wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony).
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prawie po...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski po pierwszym etapie działania ogłasza sukces: około 60 proc. jego propozycji...
Eksperci nie mają wątpliwości: deregulacja to niezwykle ważny proces, jednak ofensywa legislacyjna, którą rząd p...
Projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych zostanie skorygowany.
Związki zawodowe najwięcej członków pozyskują w pierwszym roku od utworzenia zakładowej organizacji związkowej....
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas