Aktualizacja: 01.12.2017 01:00 Publikacja: 01.12.2017 01:00
Foto: Adobe Stock
Na mocy postanowienia naczelnika urzędu skarbowego z sierpnia 2015 roku zostało wszczęte w stosunku do W.R. postępowanie w przedmiocie orzeczenia o jego odpowiedzialności podatkowej jako byłego prezesa zarządu sp. z o.o. w stosunku do zaległości podatkowych kierowanej przez niego spółki w podatku od towarów i usług za lata 2011 i 2012. Jak ustalił organ podatkowy I instancji, W.R. pełnił funkcję prezesa zarządu od momentu powołania tj. od kwietnia 2009 roku, aż do momentu ogłoszenia upadłości spółki t.j. do października 2012 roku. Postępowanie upadłościowe zakończyło się wykreśleniem spółki z KRS w lipcu 2014, jednakże w wyniku podziału funduszy masy upadłości udało się zaspokoić jedynie niewielką część zaległości podatkowych. Jak ustalono, W.R. ponosił odpowiedzialność za niezaspokojone należności publicznoprawne, a ponadto nie zachodziła w stosunku do jego osoby żadna z okoliczności, które mogłyby ewentualnie wyłączyć jego odpowiedzialność. W szczególności nie złożono w wymaganym terminie, który przypadał najpóźniej na kwiecień 2012 roku, wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas