Czy szef może żądać od byłego pracownika zakazu konkurencji

Ryzyko szkody związane z ujawnieniem poufnych informacji i prowadzeniem działalności konkurencyjnej przez byłego pracownika można zminimalizować. Mogą go do tego zniechęcić zapisy w zawartej z nim wcześniej umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

Publikacja: 14.09.2017 06:40

Czy szef może żądać od byłego pracownika zakazu konkurencji

Foto: 123RF

Bardzo dużo pisze się o możliwych roszczeniach pracowników wobec pracodawcy. Tymczasem przepisy przewidują wiele sytuacji, gdy to zatrudniający może pozwać podwładnego. Pracodawca nie jest bezsilny np. w razie wyrządzenia mu szkody. Może skorzystać z wachlarza sankcji. Serię artykułów z tego cyklu poświęcamy poszczególnym rodzajom roszczeń przysługującym pracodawcy wobec pracownika.

Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od niego naprawienia szkody oraz zwrotu wypłaconego odszkodowania. W przypadku nieuczciwego wykorzystania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, może dodatkowo pociągnąć podwładnego do odpowiedzialności na podstawie ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki