Czas na REIT na polskim rynku nieruchomości

W perspektywie długoterminowej działalność inwestycyjna spółek rynku wynajmu nieruchomości powinna spowodować dodatkowe inwestycje, a co za tym idzie dodatkowe miejsca pracy – uważają Bartosz Clemenz i Filip Janeczko.

Publikacja: 16.08.2017 08:05

Czas na REIT na polskim rynku nieruchomości

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Angielski skrót REIT oznacza Real Estate Investment Trust, co można przetłumaczyć jako Fundusz Powierniczy Inwestycji w Nieruchomości. REIT to najczęściej spółki giełdowe, które gromadzą od udziałowców kapitał, by inwestować go w nieruchomości na wynajem. Spółki te zarządzają nieruchomościami, pobierają przychody z ich wynajmu i wypłacają prawie cały roczny zysk udziałowcom w formie dywidendy. REIT korzystają zwykle z preferencyjnego opodatkowania, które najczęściej polega na zwolnieniu z podatku dochodowego na poziomie spółki. Dzięki temu obciążenie podatkowe udziałowców jest nie większe, niż gdyby faktycznie posiadali udziały w nieruchomości i płacili podatek dochodowy od zysku z jej wynajmu. Dodatkową korzyścią jest fakt, że zarządzaniem nieruchomością zajmuje się profesjonalny podmiot.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama