Wniesienie wkładu przeznaczonego do celów zdrowotnych chroni przed podatkiem - wyrok WSA

Podwyższenie kapitału zakładowego wiążące się z wniesieniem wkładu przeznaczonego do celów zdrowotnych jest czynnością w sprawach ochrony zdrowia. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 31.07.2017 06:40

Wniesienie wkładu przeznaczonego do celów zdrowotnych chroni przed podatkiem - wyrok WSA

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 5 lipca 2017 r. (I SA/Gl 210/17).

Spółka z o.o. prowadząca szpital (dalej: spółka), której jedynym udziałowcem jest gmina, w ramach prowadzonej działalności oferuje świadczenia zdrowotne niemal wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Za niektóre lata spółka wykazywała stratę, mimo podejmowanych działań restrukturyzacyjnych. Zgromadzenie wspólników dwukrotnie podejmowało uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Kapitał zakładowy był natomiast podnoszony trzykrotnie. Zgodnie z dwiema pierwszymi uchwałami o podwyższeniu kapitału zakładowego, podwyższenie zostało pokryte wkładami pieniężnymi, z kolei trzecia uchwała przewidywała pokrycie podwyższenia przez aport w postaci nieruchomości. Działania te miały na celu zapewnienie mieszkańcom gminy dostępu do świadczeń medycznych oferowanych przez spółkę. Nieruchomość, która była przedmiotem aportu, składała się z działek gruntu oraz posadowionych na nich budynków i była już od dłuższego czasu wykorzystywana przez spółkę w celu świadczenia usług medycznych na podstawie umowy użyczenia zawartej z gminą. Aport dokonany przez gminę podlegał zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, z wyjątkiem jednej niezabudowanej działki stanowiącej teren budowlany, która została opodatkowana stawką 23 proc.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay