Aktualizacja: 31.07.2017 06:40 Publikacja: 31.07.2017 06:40
Foto: Fotolia.com
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 5 lipca 2017 r. (I SA/Gl 210/17).
Spółka z o.o. prowadząca szpital (dalej: spółka), której jedynym udziałowcem jest gmina, w ramach prowadzonej działalności oferuje świadczenia zdrowotne niemal wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Za niektóre lata spółka wykazywała stratę, mimo podejmowanych działań restrukturyzacyjnych. Zgromadzenie wspólników dwukrotnie podejmowało uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Kapitał zakładowy był natomiast podnoszony trzykrotnie. Zgodnie z dwiema pierwszymi uchwałami o podwyższeniu kapitału zakładowego, podwyższenie zostało pokryte wkładami pieniężnymi, z kolei trzecia uchwała przewidywała pokrycie podwyższenia przez aport w postaci nieruchomości. Działania te miały na celu zapewnienie mieszkańcom gminy dostępu do świadczeń medycznych oferowanych przez spółkę. Nieruchomość, która była przedmiotem aportu, składała się z działek gruntu oraz posadowionych na nich budynków i była już od dłuższego czasu wykorzystywana przez spółkę w celu świadczenia usług medycznych na podstawie umowy użyczenia zawartej z gminą. Aport dokonany przez gminę podlegał zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, z wyjątkiem jednej niezabudowanej działki stanowiącej teren budowlany, która została opodatkowana stawką 23 proc.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Zdaniem Sądu Najwyższego, „właściwy czas” na złożenie przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego spółki, w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, to okres wcześniejszy niż powstanie stanu niewypłacalności spółki.
Dla osoby zatrudnionej do pomocy w domu, czyli np. opiekunek czy niań, powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy.
Zbyt pochopne lub przedwczesne przyjęcie świadomego uczestnictwa w karuzeli VAT może naruszać wizerunek podatnika będącego spółką.
Fiskus musi zrozumieć, że szermowanie zarzutami wobec podatników bez zgromadzenia konkretnych i jednoznacznych dowodów narusza prawo.
Jeżeli spółka komandytowa wytoczyła powództwo przeciwko komplementariuszowi mającemu prawo reprezentacji spółki, to wspólnik ten nie może cofnąć powództwa w imieniu spółki, choćby posiadał prawo do jej reprezentacji.
Dopuszczalność pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w spółkach z udziałem JST przez osoby reprezentujące gminę, powiat czy samorząd województwa jest przedmiotem publicznej dyskusji. Nie zawsze opiera się ona na faktach.
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas