Świadectwo pracy: więcej informacji w dokumentach pracowniczych

Nie każda okoliczność, dotycząca przebiegu zatrudnienia danej osoby, podlega ujawnieniu w treści świadectwa pracy. O tym, które fakty zostaną zamieszczone, decyduje nie pracodawca, lecz ustawodawca.

Publikacja: 24.05.2017 02:00

Świadectwo pracy: więcej informacji w dokumentach pracowniczych

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma art. 97 § 2 k.p. oraz nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, które wprowadza pomocniczy wzór świadectwa wraz z instrukcją co do sposobu jego wypełniania.

Pracodawca musi pamiętać, że wyłącznie na żądanie pracownika w treści świadectwa pracy zamieszcza się informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia, uzyskanych kwalifikacjach oraz prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub zasądzeniu na jego rzecz odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia (jeśli jednak orzeczenie zostało wydane w związku z naruszeniem przez pracodawcę przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, wydaje on nowe świadectwo pracy zawierające informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę).

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025