Aktualizacja: 11.05.2017 07:47 Publikacja: 11.05.2017 07:47
Foto: www.sxc.hu
13 kwietnia br. zgłoszono poselski projekt ustawy o wliczaniu okresów prowadzenia działalności gospodarczej do pracowniczego stażu pracy oraz stażu wymaganego od kandydatów na określone stanowiska. Autorzy projektu negatywnie oceniają obowiązujący porządek prawny, zarzucając, że staż pracy w obecnym ujęciu blokuje drogę do zatrudnienia m.in. na niektórych stanowiskach w administracji publicznej grupie szeroko rozumianych przedsiębiorców czy osób samozatrudnionych. Zdaniem twórców projektu osoby te są dyskryminowane wobec osób pozostających w stosunku pracy w dostępie do szeregu uprawnień pracowniczych, takich jak dłuższy urlop czy okres wypowiedzenia.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Prawo do urlopu ojcowskiego zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które pracownik wychowuje. Czy ma natomiast znaczenie zakładowy staż pracy?
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na okres wypowiedzenia jest staż pracy. O czym trzeba pamiętać planując odejście z firmy? Czy i na jakich warunkach okres wypowiedzenia może zostać skrócony?
Rząd proponuje, aby do stażu pracy zaliczały się okresy korzystania przez przedsiębiorcę z ulgi na start.
Od kiedy i na jakiej podstawie pracodawcy będą musieli uwzględniać w stażu pracy okres prowadzenia własnej działalności, współpracy na podstawie B2B czy umowy cywilnoprawnej? Czy będzie trzeba wliczać również okres sprzed wejścia przepisów w życie?
Czy zmiany w obliczaniu stażu pracy mogą przynieść skutek w postaci rezygnacji z zatrudnienia byłego współpracownika, który wcześniej dla firmy wykonywał pracę na B2B lub umowie zlecenia?
Do stażu pracy powinny się też zaliczać okresy stałej współpracy na podstawie umów o dzieło.
Zdarza się, że pracownik podejmuje zatrudnienie po tym, gdy wcześniej wykonywał te same obowiązki w ramach prowadzonego biznesu. Kiedy może żądać wliczenia tego okresu do firmowego stażu?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas