Delegowanie pracowników do Niemiec – instrukcja w pigułce

Wiele polskich przedsiębiorstw świadczy swoje usługi partnerom zza Odry, często delegując tam podwładnych. Aby nie narazić się niemieckim organom ani nie naruszyć przepisów polskiego prawa oraz uniknąć nieprzewidzianych roszczeń pracowników, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi delegowania do Niemiec.

Publikacja: 23.03.2017 06:00

Delegowanie pracowników do Niemiec – instrukcja w pigułce

Foto: 123RF

Aby w ogóle można było mówić o oddelegowaniu, przez cały czas trwania wyjazdu musi zostać zachowany stosunek pracy pomiędzy delegującym pracodawcą a osobami świadczącymi pracę w Niemczech. W praktyce pracodawca wysyłający swoich pracowników i ten, na którego rzecz ma być świadczona praca, podpisują umowę w zakresie świadczenia usług przez oddelegowywane osoby. Regulują także warunki współpracy.

Istotne jest przy tym, aby między pracownikami oddelegowanymi a polskim pracodawcą zostały zachowane podstawowe cechy stosunku pracy, o których mowa w art. 22 § 1 kodeksu pracy, w tym aby istniało podporządkowanie zatrudnionego. Gdy nie można potwierdzić istnienia tego stosunku zależności, niemieckie organy kontroli mogą uznać, że między pracownikiem oddelegowanym a niemieckim podmiotem, na rzecz którego wykonywane są usługi, nawiązał się stosunek pracy. W związku z tym to ta niemiecka spółka będzie uważana za pracodawcę i to ona będzie musiała ponosić wszelkie konsekwencje związane z ubezpieczeniem społecznym, odprowadzeniem zaliczek na podatek dochodowy, a nawet równym traktowaniem pracowników niemieckich i polskich w zakresie wynagrodzenia.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Prawo w firmie
Co obejmie deregulacja? Zespół Brzoski może wrócić do gotowych projektów
Prawo w firmie
Zlikwidują Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców? Jest oświadczenie
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo w firmie
Rząd wytoczy groźną broń przeciw szarej strefie. Dotknie rynku odzieży, obuwia i betonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście