Udział w noworocznym spotkaniu nie zawsze jest dobrowolny

Rozmowa | Anna Gwiazda, radca prawny, partner w Kochański Zięba & Partners Anna Golenia, prawnik w Kochański Zięba & Partners

Aktualizacja: 31.12.2016 10:11 Publikacja: 31.12.2016 09:55

Udział w noworocznym spotkaniu nie zawsze jest dobrowolny

Foto: 123rf

Rz: Czy noworoczne spotkanie z pracownikami ma charakter dobrowolny, czy można zobowiązać załogę do uczestniczenia w nim?

Anna Gwiazda: Charakter imprezy firmowej, np. spotkania noworocznego, uzależniony jest od decyzji pracodawcy. Choć w praktyce jest to rzadkością, może on uznać, że udział pracowników w imprezie firmowej jest obowiązkowy. W takim przypadku zaproszenie pracodawcy na spotkanie należy traktować jako polecenie służbowe. Pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego, jeśli jest ono sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Należy jednak zwrócić uwagę, że obowiązkowy charakter spotkania noworocznego może wynikać z celów jego zorganizowania, np. omówienia wyników firmy, czy przedstawienia planów działalności na przyszły rok. Wtedy też odmowa udziału w takim wydarzeniu jest nieuzasadniona i może zostać potraktowana jako niewypełnienie obowiązków służbowych. W większości przypadków imprezy noworoczne są jednak dobrowolnymi atrakcjami przygotowanymi dla załogi. Jeśli pracodawca nie określił, czy udział w spotkaniu jest obowiązkowy, należy przyjąć, że zaproszeni sami decydują, czy wezmą udział w imprezie. Nieobecność pracownika na noworocznym spotkaniu, które ma dobrowolny charakter, nie może mieć dla niego negatywnych konsekwencji.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku