Aktualizacja: 06.10.2016 06:20 Publikacja: 06.10.2016 06:20
Foto: 123RF
Trybunał Konstytucyjny (dalej: TK) w wyroku z 28 października 2015 r. (SK 9/14) uznał za niezgodny z konstytucją § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe). W opinii TK, przywołana regulacja skutkowała nieuzasadnionym obciążaniem pracowników i pracodawców kosztami podwyższonych składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiąc ingerencję w prawo własności. W dodatku ingerencja ta nie spełniała wymogów formalnych, ponieważ nie nastąpiła w drodze ustawowej, lecz w akcie wykonawczym w postaci rozporządzenia.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
• Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd • Czy jest składka zdrowotna przy sprzedaży wyposażenia firmy? Ministerstwo Zdrowia odpowiada • Czy odstępne od przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczy używanych podlega VAT? Wyrok NSA • Czy wydatki na kurs nurkowania obniżą firmowy podatek? • Czy prawnik wrzuci w koszty wydatki na bloga dla myśliwych? • Co z ZUS-em od zleceń? Rząd zdecydował • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą zgłaszać się do Małego ZUS Plus.
Rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Rezygnuje z planu objęcia wszystkich kolejnych umów zlecenia składkami ZUS niezależnie od osiąganych przychodów.
W najbliższy piątek 31 stycznia upływa termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus oraz na złożenie formularza ZUS IWA za 2024 rok.
Sądy I instancji podzieliły w ponad 60 wyrokach interpretację Rzecznika MŚP dotyczącą Małego ZUS Plus
Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że firma przestaje istnieć. W tym czasie czasowo ustaje jednak obowiązek opłacania składek ZUS oraz niektóre obowiązki wobec organów podatkowych.
• Jak skutecznie wybrać w tytule przelewu korzystniejszy podatek? • Podatek od zwrotu pracowniczych wydatków na taksówkę. Minister finansów stanowczo • Zamiana dyscyplinarki na zwolnienie za porozumieniem. Odszkodowanie bez zwolnienia z PIT? • Znamy już wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtowców w 2025 r. • W jaki sposób rozliczyć składkę zdrowotną od środków trwałych? • Ze złożeniem ZUS IWA za 2024 rok trzeba się pośpieszyć. Kogo dotyczy ten obowiązek? • Dofinansowanie do 300 tys. zł dla przedsiębiorców. ZUS ogłasza nabór wniosków • Ważne terminy na ten tydzień
Liczne ulgi w składkach oraz opłacanie ZUS od najniższej podstawy przynoszą doraźne oszczędności, ale w przyszłości zrodzą poważne konsekwencje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas