Nowe prawo zamówień publicznych: ułatwienia dla wykonawców

Szybsze, mniej sformalizowane postępowanie i więcej uprawnień dla wykonawców – w tym prawo do informacji o zamówieniu – to założenia nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.

Aktualizacja: 14.01.2021 14:31 Publikacja: 14.01.2021 13:46

Nowe prawo zamówień publicznych: ułatwienia dla wykonawców

Foto: Fotorzepa / Tomasz Jodłowski

Przedsiębiorcy startujący w przetargach mogą np. żądać wyjaśnienia treści specyfikacji warunków zamówienia, a zamawiający musi na żądanie odpowiedzieć. Ochronie wykonawców służy też katalog klauzul niedozwolonych, naruszających równowagę stron. Takie postanowienia umowne mogą być uznane za nieważne. Nowa ustawa ma też sposób na długotrwałe i kosztowne spory sądowe, które wstrzymywały inwestycje publiczne. Skonfliktowane strony mogą teraz wnioskować o przeprowadzenie mediacji lub inne polubowne rozwiązanie sporu. Wniosek mogą składać m.in. do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. O tym, czy nowe rozwiązania sprawdzą się w praktyce, przekonamy się w najbliższych miesiącach, gdy ogłoszone zostaną przetargi według nowych reguł. Postępowania wszczęte i niezakończone przed 1 stycznia 2021 r. toczą się nadal na starych zasadach.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki