Umowa o pracę z osobą poniżej 16 roku życia jest wadliwa, ale ważna

Umowa zawarta wbrew zakazowi zatrudniania poniżej 16. roku życia, chociaż wadliwa, jest ważna. Młodej osobie nie można odmówić wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę, powołując się na jej wiek.

Publikacja: 08.09.2016 08:35

Umowa o pracę z osobą poniżej 16 roku życia jest wadliwa, ale ważna

Foto: 123RF

- Od 1 lipca 2016 r. właściciel restauracji zatrudniał w charakterze kelnerki 14-latkę. Umowa została zawarta ustnie. Pracownica oznajmiła mu, że ma 16 lat i jest uczennicą liceum. W żaden sposób zatrudniający tego nie weryfikował. Kelnerka miała pracować do końca sierpnia 8 godzin dziennie i otrzymać za to umówione wynagrodzenie, równe minimalnemu. W rzeczywistości pracę wykonywała w wymiarze o 4-5 godzin wyższym każdego dnia, niż wynikało to z uzgodnień i wielokrotnie w porze nocnej. 1 sierpnia 2016 r. przypadkiem wyszedł na jaw wiek pracownicy. W tej sytuacji szef rozwiązał z nią umowę ze skutkiem natychmiastowym, powołując się na niedopuszczalność zatrudniania tak młodych osób. Następnie odmówił wypłaty wynagrodzenia w umówionej wysokości twierdząc, że umowa i tak była nieważna. Czy pracodawca ma rację? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?