Kiedy praca na budowie może być wykonana na podstawie umowy o dzieło

Pracy na budowie nie można wykonywać na podstawie umowy o dzieło, chyba że dotyczy to realizacji robót ściśle określonych i wycenionych w tym kontrakcie.

Aktualizacja: 19.06.2016 09:06 Publikacja: 19.06.2016 02:06

Foto: 123RF

To często przedmiot kontrowersji między przedsiębiorcami a ZUS, który zwalcza nadużywanie umów o dzieło. Ma on prawo badać ważność umowy łączącej strony, aby stwierdzić, czy stanowi ona tytuł do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Potwierdził to także wyrok Sądu Najwyższego z 23 lutego 2005 r. (III UK 200/04).

ZUS, gdy stwierdza podleganie ubezpieczeniu społecznemu, może – bez względu na nazwę umowy i jej postanowienia wskazujące na dany charakter stosunku prawnego, któremu strony zamierzały się poddać – ustalić rzeczywisty jego charakter i stwierdzić istnienie tytułu ubezpieczenia. Przy czym ZUS bada nie tylko nazwę i treść umowy, ale także rzeczywisty sposób jej realizacji. Obowiązkiem organu rentowego, a następnie w razie wniesienia odwołania od decyzji i sądu ubezpieczeń społecznych, jest zbadanie rzeczywistej treści umowy stron (wyrok SN z 18 grudnia 2014 r., III UK 69/14). W praktyce często dotyczy to postępowań kontrolujących stosowanie przez firmy umów o dzieło.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki