#RZECZoPRAWIE - Monika Gładoch: projekt przepisów o związkach zawodowych to koniec prawa pracy

Czy przyznanie zleceniobiorcom prawa do strajkowania i przynależności do związków zawodowych to początek rewolucji? Odpowiada Monika Gładoch, radca prawny, reprezentant pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego, gość programu #RZECZoPRAWIE.

Aktualizacja: 16.05.2016 17:20 Publikacja: 16.05.2016 15:36

Monika Gładoch

Monika Gładoch

Foto: tvrp

Pracodawcy negatywnie oceniają projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest przyznanie prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych wszystkim osobom świadczącym osobiście pracę zarobkową , bez względu na podstawę zatrudnienia. Nowelizacja ma wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. sygn. akt K 1/13.

Projekt nie ogranicza się jednak tylko zmiany definicji osoby uprawnionej do zrzeszania się w związkach, lecz zawiera zmiany systemowe. Projektowane przepisy wymieniają nowy podmiot prawa: podmiot zatrudniający. To nie tylko pracodawca, ale każda osoba, która zatrudnia osobę wykonującą pracę zarobkową. W naszej opinii do projektu postulujemy, żeby jednak zachować pojęcie pracodawcy, który może zatrudniać zarówno na etat, jak i np. na zlecenie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama