#RZECZoPRAWIE - Monika Gładoch: projekt przepisów o związkach zawodowych to koniec prawa pracy

Czy przyznanie zleceniobiorcom prawa do strajkowania i przynależności do związków zawodowych to początek rewolucji? Odpowiada Monika Gładoch, radca prawny, reprezentant pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego, gość programu #RZECZoPRAWIE.

Aktualizacja: 16.05.2016 17:20 Publikacja: 16.05.2016 15:36

Monika Gładoch

Monika Gładoch

Foto: tvrp

Pracodawcy negatywnie oceniają projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest przyznanie prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych wszystkim osobom świadczącym osobiście pracę zarobkową , bez względu na podstawę zatrudnienia. Nowelizacja ma wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. sygn. akt K 1/13.

Projekt nie ogranicza się jednak tylko zmiany definicji osoby uprawnionej do zrzeszania się w związkach, lecz zawiera zmiany systemowe. Projektowane przepisy wymieniają nowy podmiot prawa: podmiot zatrudniający. To nie tylko pracodawca, ale każda osoba, która zatrudnia osobę wykonującą pracę zarobkową. W naszej opinii do projektu postulujemy, żeby jednak zachować pojęcie pracodawcy, który może zatrudniać zarówno na etat, jak i np. na zlecenie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki