Dzierżawca stawu hodowlanego Brzęczek we wsi Jastrzębce w woj. pomorskim stanął przed perspektywą likwidacji hodowli ryb. Rozporządzenie z 2012 r. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku w sprawie ustanowienia obwodów rybackich w regionie Dolnej Wisły uzupełniło dotychczasowe rozporządzenie z 2003 r. o obwód rybacki obejmujący jezioro Brzęczek.
Dzierżawca, Andrzej B., który w 1994 r. zawarł umowę na 30 lat, zaskarżył ten punkt rozporządzenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Zarzucił, że nie jest to jezioro, którego wody mają charakter płynący i w konsekwencji są własnością Skarbu Państwa. Jest to staw, a właściwie trzy stawy, których wód nie można zakwalifikować jako publicznych powierzchniowych wód płynących. Pozwolenie wodnoprawne z 1964 r. zezwalało na adaptację na stawy rybne. Pozwolenia z 2001 r. i 2002 r. wskazują, że doprowadzenie i odprowadzenie wody odbywało się, i odbywa, w sposób sztuczny, a nie ciekami naturalnymi. Stawy zajmują 15 ha wpisane do księgi wieczystej jako rolne, własność osób fizycznych.
Dyrektor RZGW wyjaśnił, że uwzględniono aktualny stan prawny nieruchomości oraz istniejące stosunki hydrologiczne. Wypisy z ewidencji gruntów, mapa podziału hydrograficznego kraju i mapy archiwalne wskazują na płynący charakter wód jeziora Brzęczek. Ich ujście do rzeki odbywa się ciekiem, widniejącym na mapach jako naturalny. Adaptacja na stawy rybne nie pozbawia wód charakteru wód płynących. Niezależnie od wpisu w księdze wieczystej stanowią też wtedy własność Skarbu Państwa.
Sąd stwierdził nieważność zaskarżonego przepisu. Przypomniał, że obwód rybacki może zostać utworzony jedynie na publicznych śródlądowych wodach powierzchniowych płynących. Wody muszą się znajdować na gruncie należącym do Skarbu Państwa. O aktualnym stanie prawnym świadczą księgi wieczyste.
Tymczasem dyrektor RZGW ustanowił obwód rybacki na wodach jeziora Brzęczek, opierając się jedynie na danych z ewidencji gruntów. Pominął aktualny stan prawny nieruchomości, wpisanej do księgi wieczystej jako własność dwóch osób. Rozbieżności między zapisami księgi wieczystej a danymi w ewidencji gruntów powinny zostać wyjaśnione i wyeliminowane przed wydaniem rozporządzenia ustanawiającego obwód rybacki – podkreślił WSA. Podważenie stanu prawnego wynikającego z księgi wieczystej jest możliwe tylko przed sądem powszechnym. W toku postępowania powinny też zostać wyjaśnione wątpliwości dotyczące charakteru wód powierzchniowych pokrywających grunt, objęty wpisem do księgi wieczystej. Bez tego nie jest możliwe ustanowienie obwodu rybackiego.
sygnatura akt: II SA/Gd 660/15