Bank odpowiada za kradzież pieniędzy z internetowego konta

O braku autoryzacji transakcji przez konsumenta usług oferowanych przez bankowość mobilną świadczy np. niezwłoczne powiadomienie instytucji bankowej o zniknięciu pieniędzy z rachunku czy też zawiadomienie odpowiednich organów ścigania.

Aktualizacja: 03.05.2016 09:38 Publikacja: 03.05.2016 08:30

Bank odpowiada za kradzież pieniędzy z internetowego konta

Foto: 123RF

W internecie bez problemu możemy znaleźć historie ludzi korzystających z bankowości mobilnej, które opisują, jak z dnia na dzień zostali pozbawieni wszystkich swoich oszczędności. Co warte podkreślenia, wszyscy oszukani zgodnie twierdzą, iż nigdy świadomie nie udostępniali jakimkolwiek osobom postronnym danych pozwalających na zalogowanie się do internetowego konta bankowego. Niestety, jak wszyscy dobrze wiemy, pomysłowość ludzka nie zna granic, a oszuści znaleźli sposób na przechwycenie kodów autoryzacyjnych pozwalających na potwierdzenie polecenia przelewu czy też zmianę danych zapisanych na naszych kontach jako przelewy zdefiniowane. Coraz popularniejszy jest również tzw. phishing polegający na przekierowaniu klienta banku na witrynę, która wizualnie jest identyczna ze stroną internetową banku i za pomocą której klient, poprzez dokonywanie zwykłych operacji bankowych, udostępnia złodziejom wszelkie dane do własnego konta bankowego.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?