Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.
Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, w której rodzic lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Z programu mogą, również korzystać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Od 2019 roku o KDR mogą wnioskować osoby, które miały kiedykolwiek na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.
Wśród posiadaczy Kart Dużej Rodziny są przedsiębiorcy. "Rzeczpospolita" zapytała Ministerstwo Finansów, czy mogą oni rozliczyć ulgowe zakupy w podatkowych kosztach? Z odpowiedzi wynika, że tak. "Wydatek może być kosztem uzyskania przychodów, jeśli jest związany z działalnością gospodarczą. Nawet pośrednio. Okoliczność, że podatnik korzysta z Karty Dużej Rodziny, nie wyłącza wydatku z kosztów" – stwierdził resort finansów.
Eksperci ostrzegają jednak, że problemy mogą się pojawić przy dokumentowaniu wydatków. – Część sprzedawców nie chce wystawiać na ulgowe zakupy faktur z NIP przedsiębiorcy. Stawiają nabywcę przed wyborem: albo kupujesz na firmę, albo ze zniżką z Karty Dużej Rodziny – mówi "Rzeczpospolitej" Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Chojnacka & Łagowski.
Co w tej sytuacji, jeśli na zakupy nie dostaniemy faktury z NIP? – Do rozliczenia kosztów powinna wystarczyć faktura bez NIP, oczywiście jeśli są na niej dane rodzica, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Najważniejsze jest bowiem, aby z dokumentu potwierdzającego wydatki wynikało, kto, komu, kiedy i co sprzedaje – wyjaśnia Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Dodaje, że taką fakturę warto dodatkowo opisać, aby nie było wątpliwości, że zakupy zostały przeznaczone na firmowe potrzeby i można je zaliczyć do kosztów działalności.
Czytaj więcej: