Aktualizacja: 04.03.2016 01:00 Publikacja: 04.03.2016 01:00
Foto: Adobe Stock
Siedziba spółki z o.o. jest we Wrocławiu. Wspólnicy muszą pilnie odbyć zgromadzenie wspólników w celu wyrażenia zgody na zawarcie przez spółkę umowy pożyczki z jej członkiem zarządu. Wszyscy wspólnicy są obecnie w Warszawie i chcieliby tam odbyć to zgromadzenie. Czy mogą tak postąpić? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 234 § 1 kodeksu spółek handlowych zgromadzenia wspólników odbywają się w siedzibie spółki, jeżeli jej umowa nie wskazuje innego miejsca na terytorium RP. Oznacza to, że co do zasady zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. odbywają się w siedzibie spółki (która zgodnie z art. 157 § 1 pkt 1 k.s.h. musi być określona w umowie spółki). Jest tak zarówno wtedy, gdy umowa spółki wskazuje siedzibę spółki jako miejsce zgromadzeń, jak i wtedy, gdy umowa spółki na ten temat milczy. Z art. 234 § 1 k.s.h. wynika jednak, iż umowa spółki może wskazywać inne miejsce odbywania zgromadzeń wspólników, zarówno alternatywnie, jak i zamiast siedziby spółki. Aby w rozpatrywanym przypadku wspólnicy mogli przeprowadzić obrady w Warszawie, musi to wynikać z umowy spółki. Z tego wynika, że pożądane jest, by już na etapie zawiązywania spółki z o.o. wspólnicy się zastanowili, czy w przyszłości nie zajdzie potrzeba odbywania zgromadzeń w innym miejscu niż siedziba spółki, chociażby z przyczyn ekonomicznych (większość z nich ma miejsce zamieszkania w innej miejscowości), i podpisując umowę spółki wprowadzili w tym zakresie odpowiedni zapis, zgodnie z art. 234 § 1 k.s.h.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas