Straty na opcjach walutowych

Ireneusz Krawczyk radca prawny w Kancelarii Podatkowej Irena Ożóg Sp.k., pełnomocnik w sprawach opcji walutowych.

Aktualizacja: 08.02.2016 16:34 Publikacja: 08.02.2016 15:47

Straty na opcjach walutowych

Foto: www.sxc.hu

W jaki sposób interpretacja ogólna ministra finansów dotycząca opcji walutowych wpływa na działania organów podatkowych?

Ireneusz Krawczyk: minister finansów, w piśmie z 3 grudnia 2015 r. skierowanym do organów podatkowych wyraźnie potwierdził, że do kosztów podatkowych z całą pewnością mogą być zaliczane wydatki, jakie podatnik poniósł w związku z zawarciem i rozliczeniem kontraktów opcyjnych, które zabezpieczały ryzyko kursowe związane z działalnością gospodarczą podatnika, tj. miały charakter zabezpieczający. Z kategorii kosztów minister finansów wykluczył natomiast wydatki, które służyły nabyciu opcji wyłącznie w celach spekulacyjnych (zarobkowych). Stanowisko to spowodowało, że organy podatkowe w prowadzonych postępowaniach zaczęły przyjmować za punkt wyjścia zabezpieczający charakter transakcji opcyjnych, gdy przedsiębiorstwo prowadziło realną działalność gospodarczą w walutach obcych i tym samym istniała potrzeba zabezpieczenia przed wahaniami kursowymi. Organy przestały negować potrzebę zabezpieczenia i analizowały otoczenie gospodarcze w momencie zawierania transakcji opcyjnych. Bezpośrednim efektem nowego podejścia organów podatkowych jest zakończenie postępowań kontrolnych w Odlewniach Polskich SA dotyczących transakcji opcyjnych i stwierdzenie, że takie wydatki miały charakter kosztów uzyskania przychodu. Poprzednie decyzje fiskusa (uchylone zresztą przez izbę skarbową) wymierzały z tego tytułu wielomilionowe podatki.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki