Szczegóły aktualnej wersji projektu przepisów, wprowadzających weksel elektroniczny, opisał na łamach „Rzeczpospolitej” Piotr Szymaniak. 

Przewiduje ona, że w postaci elektronicznej może być wystawiony weksel trasowany (w którym wystawca emituje weksel na rzecz innego wystawcy, który staje się dłużnikiem trasobiorcy), własny (w którym wystawca jest jednocześnie dłużnikiem) oraz niezupełny (in blanco).

Dla zapewnienia jednolitości praktyki posługiwania się e-wekslami ma być określony wzór jego formularza. Jak pisze dziennikarz "Rzeczpospolitej", jego struktura będzie odzwierciedlała dotychczasowy wygląd weksla w postaci papierowej. Czyli przednia strona, odwrotna strona i karta dodatkowa tzw. przedłużek. A informacje umieszczane na wekslu tradycyjnym będą umiejscowione w taki sam sposób, również na wekslu w postaci elektronicznej.

Weksel w postaci elektronicznej będzie mógł być edytowany po jego wystawieniu i opatrywany podpisami elektronicznymi także przez inne osoby niż wystawca weksla.

Na formularzu e-weksla będzie można umieścić wszelkie czynności i odnotować zdarzenia związane z wekslem, takie jak np. przeniesienie weksla przez indos, zabezpieczenie zapłaty weksla poręczeniem wekslowym, przyjęcie weksla, w tym przez wyręczenie, protest, zmiany tekstu weksla, w tym poprawa pomyłek czy wszczęcie postępowania sądowego w sprawie weksla i jego prawomocne zakończenie.

Taki weksel będzie można podpisać na trzy różne sposoby: za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (poprzez e-dowód osobisty). Co ważne, każdy z tych podpisów będzie uważany za podpis własnoręczny.