Aktualizacja: 08.12.2015 02:00 Publikacja: 08.12.2015 02:00
Krzysztof Gąsior
Foto: materiały prasowe
Rz: Czy podział urlopu rodzicielskiego na cztery części będzie dotyczył również rodziców, którzy będą przebywać na którejś z części rodzicielskiego w dniu wejścia w życie nowelizacji kodeksu pracy?
Krzysztof Gąsior: Nowe zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego, w tym dzielenie na części, to jedna z podstawowych zmian, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 r. Przypomnijmy: obecnie urlop rodzicielski może być udzielany w maksymalnie trzech częściach, które powinny być wykorzystywane bezpośrednio po sobie. Zgodnie z nowelizacją urlop rodzicielski będzie można podzielić na cztery części. Dodatkowo nawet 16 tygodni wolnego będzie można wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończyć będzie szósty rok życia. Zdecydowano się więc na zrezygnowanie z zasady obowiązkowego wykorzystywania poszczególnych części bezpośrednio po sobie. Z pewnymi modyfikacjami nowe reguły będą miały zastosowanie do pracowników, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji korzystają już z urlopu rodzicielskiego udzielonego jeszcze zgodnie z dotychczasowymi regułami. Oznacza to, że będą oni mogli podzielić przysługujący wymiar wolnego na cztery, a nie na trzy części. Wydaje się również, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki rodzic mógł skorzystać z nowych regulacji i zaplanować wykorzystanie części urlopu w terminie późniejszym, tj. do końca roku, w którym maluch kończy sześć lat. Pewne odstępstwo wprowadzają jednak przepisy przejściowe do nowelizacji. Pracownik, który 2 stycznia 2016 r. będzie korzystał z części urlopu rodzicielskiego, o udzielenie kolejnej porcji wolnego powinien wnioskować co najmniej 14 dni przed jej planowanym rozpoczęciem. W tym szczególnym wypadku nie będzie miał zastosowania nowy, bardziej restrykcyjny, termin 21 dni.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zła data rozpoczęcia pracy, zbyt wiele danych osobowych czy wpisywanie opinii na temat pracownika – to tylko niektóre błędy popełniane w świadectwach pracy. Jak ich uniknąć?
Przez internet można zatrudnić, zwolnić i zarządzać pracownikiem. Dokumenty mogą być podpisywane zdalnie bez obaw o ich ważność i znaczenie dowodowe.
Każdy pracownik spełniający kryterium wiekowe i wykonujący pracę szczególną nawet przez jeden dzień, powinien być uwzględniony w druku ZUS ZSWA. Rodzaj zawartej umowy nie ma znaczenia.
Korzystanie z nowych technologii pozwala usprawnić obieg dokumentów związanych z zatrudnieniem. Czy własnoręczny podpis elektroniczny na tablecie wystarcza do podpisania umowy o pracę?
Sztuczna inteligencja jest przez firmy wykorzystywana m.in. do wstępnej selekcji kandydatów do pracy, analizy CV, a niekiedy nawet do przeprowadzania pierwszych rozmów kwalifikacyjnych.
Przez obecnie obowiązujące przepisy stają przed wyborem: rezygnacji z przedstawiania dotychczasowego dorobku zawodowego lub wyjaśniania swojej sytuacji.
Pracodawców, stosujących narzędzia Al, czekają ograniczenia wynikające z unijnego rozporządzenia o sztucznej inteligencji. Jakie ciążą na nich obowiązki i od kiedy będą z nich rozliczani?
Jeżeli pracownik przedstawi dowody na pracę w nadgodzinach i bez urlopu, to na pracodawcy może spoczywać ciężar udowodnienia, że wypłacił zatrudnionemu wynagrodzenie w prawidłowej wysokości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas