Jak dzielić urlop rodzicielski

Rozmowa | Krzysztof Gąsior, adwokat, Kancelaria K&L Gates

Publikacja: 08.12.2015 02:00

Krzysztof Gąsior

Krzysztof Gąsior

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy podział urlopu rodzicielskiego na cztery części będzie dotyczył również rodziców, którzy będą przebywać na którejś z części rodzicielskiego w dniu wejścia w życie nowelizacji kodeksu pracy?

Krzysztof Gąsior: Nowe zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego, w tym dzielenie na części, to jedna z podstawowych zmian, które wejdą w życie 2 stycznia 2016 r. Przypomnijmy: obecnie urlop rodzicielski może być udzielany w maksymalnie trzech częściach, które powinny być wykorzystywane bezpośrednio po sobie. Zgodnie z nowelizacją urlop rodzicielski będzie można podzielić na cztery części. Dodatkowo nawet 16 tygodni wolnego będzie można wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończyć będzie szósty rok życia. Zdecydowano się więc na zrezygnowanie z zasady obowiązkowego wykorzystywania poszczególnych części bezpośrednio po sobie. Z pewnymi modyfikacjami nowe reguły będą miały zastosowanie do pracowników, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji korzystają już z urlopu rodzicielskiego udzielonego jeszcze zgodnie z dotychczasowymi regułami. Oznacza to, że będą oni mogli podzielić przysługujący wymiar wolnego na cztery, a nie na trzy części. Wydaje się również, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki rodzic mógł skorzystać z nowych regulacji i zaplanować wykorzystanie części urlopu w terminie późniejszym, tj. do końca roku, w którym maluch kończy sześć lat. Pewne odstępstwo wprowadzają jednak przepisy przejściowe do nowelizacji. Pracownik, który 2 stycznia 2016 r. będzie korzystał z części urlopu rodzicielskiego, o udzielenie kolejnej porcji wolnego powinien wnioskować co najmniej 14 dni przed jej planowanym rozpoczęciem. W tym szczególnym wypadku nie będzie miał zastosowania nowy, bardziej restrykcyjny, termin 21 dni.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku