Czy przepisy prawa pracy przewidują obowiązku prostowania świadectwa pracy

Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku prostowania świadectwa pracy po upływie terminów, które dla tej czynności wprowadza kodeks pracy. Treść tego dokumentu można jednak podważyć przed sądem, gdy stanowi on jeden z dowodów.

Publikacja: 10.11.2015 01:00

Pracownica złożyła wniosek o sprostowanie daty urodzenia w świadectwie pracy wydanym w 1985 r. Obecnie firma jest prywatna. Czy należy wystawić nowe, prawidłowe świadectwo, z adnotacją o sprostowaniu?

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracownik może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Jeśli jego wniosku zakład nie uwzględni, w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy podwładny może wystąpić z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Zdarza się jednak, że w momencie wydania świadectwa pracy pracownicy nie zdają sobie sprawy z rangi tego dokumentu i nie przywiązują wagi do wypełnienia go w prawidłowy sposób. Mogą też nie zauważyć błędu w jego treści. O konieczności dokonania zmiany w świadectwie pracy pracownicy dowiadują się bowiem najczęściej wtedy, gdy chcą skorzystać z uprawnień zagwarantowanych przez prawo pracy lub prawo ubezpieczeń społecznych. Występują wówczas do byłych pracodawców z wnioskiem o sprostowanie świadectwa. Wnioski złożone po terminie szef może oczywiście uwzględniać. Z orzecznictwa SN wynika, że jeżeli były pracownik pozywa pracodawcę w jakiejś sprawie, to pracownik może podczas procesu dowodzić, że świadectwo pracy jest błędne, nawet gdy już dawno upłynęły terminy z art. 97 § 2

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama