Czy przepisy prawa pracy przewidują obowiązku prostowania świadectwa pracy

Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku prostowania świadectwa pracy po upływie terminów, które dla tej czynności wprowadza kodeks pracy. Treść tego dokumentu można jednak podważyć przed sądem, gdy stanowi on jeden z dowodów.

Publikacja: 10.11.2015 01:00

Pracownica złożyła wniosek o sprostowanie daty urodzenia w świadectwie pracy wydanym w 1985 r. Obecnie firma jest prywatna. Czy należy wystawić nowe, prawidłowe świadectwo, z adnotacją o sprostowaniu?

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracownik może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Jeśli jego wniosku zakład nie uwzględni, w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy podwładny może wystąpić z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Zdarza się jednak, że w momencie wydania świadectwa pracy pracownicy nie zdają sobie sprawy z rangi tego dokumentu i nie przywiązują wagi do wypełnienia go w prawidłowy sposób. Mogą też nie zauważyć błędu w jego treści. O konieczności dokonania zmiany w świadectwie pracy pracownicy dowiadują się bowiem najczęściej wtedy, gdy chcą skorzystać z uprawnień zagwarantowanych przez prawo pracy lub prawo ubezpieczeń społecznych. Występują wówczas do byłych pracodawców z wnioskiem o sprostowanie świadectwa. Wnioski złożone po terminie szef może oczywiście uwzględniać. Z orzecznictwa SN wynika, że jeżeli były pracownik pozywa pracodawcę w jakiejś sprawie, to pracownik może podczas procesu dowodzić, że świadectwo pracy jest błędne, nawet gdy już dawno upłynęły terminy z art. 97 § 2

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay