Czy przepisy prawa pracy przewidują obowiązku prostowania świadectwa pracy

Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku prostowania świadectwa pracy po upływie terminów, które dla tej czynności wprowadza kodeks pracy. Treść tego dokumentu można jednak podważyć przed sądem, gdy stanowi on jeden z dowodów.

Publikacja: 10.11.2015 01:00

Pracownica złożyła wniosek o sprostowanie daty urodzenia w świadectwie pracy wydanym w 1985 r. Obecnie firma jest prywatna. Czy należy wystawić nowe, prawidłowe świadectwo, z adnotacją o sprostowaniu?

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracownik może wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Jeśli jego wniosku zakład nie uwzględni, w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy podwładny może wystąpić z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Zdarza się jednak, że w momencie wydania świadectwa pracy pracownicy nie zdają sobie sprawy z rangi tego dokumentu i nie przywiązują wagi do wypełnienia go w prawidłowy sposób. Mogą też nie zauważyć błędu w jego treści. O konieczności dokonania zmiany w świadectwie pracy pracownicy dowiadują się bowiem najczęściej wtedy, gdy chcą skorzystać z uprawnień zagwarantowanych przez prawo pracy lub prawo ubezpieczeń społecznych. Występują wówczas do byłych pracodawców z wnioskiem o sprostowanie świadectwa. Wnioski złożone po terminie szef może oczywiście uwzględniać. Z orzecznictwa SN wynika, że jeżeli były pracownik pozywa pracodawcę w jakiejś sprawie, to pracownik może podczas procesu dowodzić, że świadectwo pracy jest błędne, nawet gdy już dawno upłynęły terminy z art. 97 § 2

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki