Reklama
Rozwiń

Sąd pracy związany jest ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa

Sąd pracy jest związany ustaleniami prawomocnego karnego wyroku skazującego za popełnienie przestępstwa i nie może dokonywać innych ustaleń. Dzięki temu pracownik łatwiej uzyska odszkodowanie od firmy.

Publikacja: 04.09.2015 06:10

Sąd pracy związany jest ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa

Foto: www.sxc.hu

Sąd pracy związany jest ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa. Chodzi więc o okoliczności składające się na jego stan faktyczny tj. osobę sprawcy, przedmiot przestępstwa oraz czyn przypisany skazanemu, które znajdują się w sentencji wyroku sądu karnego. Związanie sądu pracy wyrokiem skazującym przewiduje art. 11 kodeksu postępowania cywilnego. To odstępstwo od zasady swobodnej oceny dowodów.

Pozwany nie może więc bronić się zarzutem, że nie popełnił przestępstwa, za które wcześniej skazano go prawomocnym wyrokiem wydanym w postępowaniu karnym ani tym, że przestępstwem tym nie wyrządził szkody. Wskazywał na to Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 16 lipca 2014 r. (III APa 11/14). Wcześniej potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 2 lutego 2012 r. (II CSK 330/11). Uznał, że art. 11 k.p.c. statuuje zasadę związania ustaleniami wyroku karnego ze skutkami erga omnes. Oznacza to, że nikt nie może wykazywać, iż wyrok skazujący jako wadliwy nie wiąże co do swoich ustaleń. Natomiast wszelkie inne ustalenia prawomocnego, skazującego wyroku karnego, wykraczające poza elementy stanu faktycznego przestępstwa (niestanowiące koniecznych przesłanek określonego przestępstwa), nie mają mocy wiążącej dla sądu pracy. I to nawet jeśli są zawarte w sentencji wyroku karnego. Nie będą także decydujące okoliczności powołane w uzasadnieniu takiego wyroku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego