Sąd pracy związany jest ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa

Sąd pracy jest związany ustaleniami prawomocnego karnego wyroku skazującego za popełnienie przestępstwa i nie może dokonywać innych ustaleń. Dzięki temu pracownik łatwiej uzyska odszkodowanie od firmy.

Publikacja: 04.09.2015 06:10

Sąd pracy związany jest ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa

Foto: www.sxc.hu

Sąd pracy związany jest ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa. Chodzi więc o okoliczności składające się na jego stan faktyczny tj. osobę sprawcy, przedmiot przestępstwa oraz czyn przypisany skazanemu, które znajdują się w sentencji wyroku sądu karnego. Związanie sądu pracy wyrokiem skazującym przewiduje art. 11 kodeksu postępowania cywilnego. To odstępstwo od zasady swobodnej oceny dowodów.

Pozwany nie może więc bronić się zarzutem, że nie popełnił przestępstwa, za które wcześniej skazano go prawomocnym wyrokiem wydanym w postępowaniu karnym ani tym, że przestępstwem tym nie wyrządził szkody. Wskazywał na to Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 16 lipca 2014 r. (III APa 11/14). Wcześniej potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 2 lutego 2012 r. (II CSK 330/11). Uznał, że art. 11 k.p.c. statuuje zasadę związania ustaleniami wyroku karnego ze skutkami erga omnes. Oznacza to, że nikt nie może wykazywać, iż wyrok skazujący jako wadliwy nie wiąże co do swoich ustaleń. Natomiast wszelkie inne ustalenia prawomocnego, skazującego wyroku karnego, wykraczające poza elementy stanu faktycznego przestępstwa (niestanowiące koniecznych przesłanek określonego przestępstwa), nie mają mocy wiążącej dla sądu pracy. I to nawet jeśli są zawarte w sentencji wyroku karnego. Nie będą także decydujące okoliczności powołane w uzasadnieniu takiego wyroku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay