Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 04.11.2020 12:53 Publikacja: 04.11.2020 02:00
Niebezpieczna praca
Foto: AdobeStock
W tych zakładach pracy, w których pracownicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne, pracodawcy powinni pamiętać o wdrożeniu instrukcji BHP odpowiednio precyzyjnie opisujących warunki bezpiecznego wykonywania tego typu prac. Liczy się przy tym nie sam fakt przygotowania instrukcji, ale to czy jej treść spełnia odpowiednie wymogi. Jak pokazuje wyrok NSA, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy mają uprawnienia do kontroli, czy funkcjonujące u pracodawcy instrukcje BHP są odpowiednio szczegółowe i czy w zrozumiały dla pracowników sposób wskazują standardy bezpiecznego wykonywania pracy. Jeśli instrukcje BHP są opracowane w sposób wadliwy, inspektorzy PIP mogą ingerować w ich treść, nakazując opracowanie i wdrożenie procedur, które będą odpowiadały wymogom określonym w przepisach. Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w § 41 nakłada na pracodawcę obowiązek formułowania treści postanowień instrukcji BHP poprzez wskazanie czynności, które należy wykonywać przed rozpoczęciem danej pracy, zasad i sposobu bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasad postępowania w sytuacjach awaryjnych. Procedury, które opisują sposób postępowania przy wykonywaniu prac zakwalifikowanych jako szczególnie niebezpieczne, nie mogą być enigmatyczne, zbyt ogólne. Muszą być spójne oraz powinny zawierać szczegółowe wytyczne, w tym w zakresie organizacji pracy. Pracodawca powinien formułować instrukcje w sposób, który będzie czytelny i zrozumiały dla pracowników. Jeśli dojdzie do wypadku przy pracy, brak odpowiednio przygotowanych procedur może zostać uznany za jedną z przyczyn takiego wypadku. A to z kolei może rodzić daleko idące konsekwencje finansowe związane z ustaleniem ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy za skutki wypadku przy pracy.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Od wtorku, 1 października 2024 r. wystartowała scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Połączenia z dotychczasowymi numerami urzędów skarbowych będą automatycznie przekierowywane na infolinię.
Do 25 grudnia powinny działać mechanizmy zgłoszeń zewnętrznych. RPO utworzył w związku z tym specjalny zespół.
Zapłata opłaty legalizacyjnej wynikającej z prawa budowalnego jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem strony, gdyż pozwala uniknąć rozbiórki samowoli budowlanej. Opłata legalizacyjna nie podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów CIT.
Otrzymana przez spółkę rekompensata z tytułu ponoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej nie jest zwolniona z CIT, bo pochodzi z działalności gospodarczej niewymienionej w zezwoleniu strefowym.
Regulacje w zakresie podatkowych grup kapitałowych miały w założeniu oferować możliwość szybszego rozliczania strat w CIT występujących w tych grupach. Niedawny wyrok NSA postawił jednak pod znakiem zapytania zasadność funkcjonowania tych grup.
Można obalić domniemanie prawdziwości deklaratoryjnego wpisu do rejestru przedsiębiorców. Skarżący ma prawo przedstawić dowody mogące wskazywać na odmienne wnioski od tych wynikających z danych rejestrowych, co obliguje sąd do ich dokładnej analizy.
Wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy strefy płatnego parkowania powinni na takich samych zasadach móc korzystać z przywileju wnoszenia opłaty zryczałtowanej oraz abonamentowej.
Nie każda czynność prowadząca do realizacji celu gospodarczego i nie każdy wysiłek angażujący również innych usługodawców może być uznany za zarządzanie.
O tym, czy przewoźnik wykonuje przewozy regularne, nie decyduje posiadanie zezwolenia, lecz faktyczne wykonanie usługi.
Czynność polegająca na niewypłaceniu dotacji oświatowej to czynność z zakresu administracji publicznej – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Zarząd bez związkowców, będzie także mniejsza reprezentacja pracowników w radzie nadzorczej.
Choć ministerstwo cyfryzacji uwzględniło sporo postulatów przedsiębiorców, np. w zakresie kontroli, kar i audytów, to przepisy budzące największe ich obawy nie będą zmienione.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w Moskwie odbywa się szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw.
Uchwały w sprawie immunitetów Marcina Romanowskiego i Michała Wosia pozostają w mocy - wynika z komunikatu marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.
12-15 tys. zł za m2 mają kosztować mieszkania na osiedlu, w które czas i pieniądze zainwestował Robert Lewandowski. Niewykluczone, że osiądą tam polskie bohaterki igrzysk w Paryżu.
Średnia cena 55-metrowego mieszkania w Warszawie stanowi równowartość 92 przeciętnych pensji brutto, w Krakowie – 84, w Katowicach – 73. Siła nabywcza klientów wyraźnie maleje. Ratunkiem byłoby zwiększenie podaży.
Same starania członka zarządu spółki z o.o. w celu zgłoszenia wniosku o jej upadłość nie wystarczą, by uwolnił się od odpowiedzialności za długi spółki.
Hyundai Staria to duży van o futurystycznej stylistyce. Może mieścić 7 lub 9 osób i ma pod maską hybrydę. Sprawdzamy ile kosztuje?
W najpopularniejszym miesiącu podróży letnich ruch pasażerski na europejskich lotniskach zwiększył się o 5,6 procent, porównując rok do roku. W rezultacie liczba pasażerów przekroczyła wynik sprzed pandemii o 2,3 procent. Liderem wzrostu była Polska.
Przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową. Nie możemy na to pozwalać – uprzedzają urzędnicy.
Po lipcowym bankructwie producent foteli samochodowych całkowicie zawiesza produkcję. Recaro zostaje zlikwidowane, a 200 stanowisk pracy w niemieckim Kirchheim zostanie zlikwidowanych.
W rządzie dojrzewa już koncepcja zmniejszenia uciążliwości globalnego podatku dla międzynarodowych firm.
Od ZE PAK Zygmunt Solorz zaczął odwoływanie synów z władz spółek grupy, którą zbudował. Dzieci kwestionują skuteczność tych działań. Czekają na wyrok sądu w Liechtensteinie.
Jest wtorek, 8 października, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
Dziś potrzebne jest narzędzie szybkiego reagowania, którego uczelnie musiałyby się obawiać – uważa dr hab. Iwona Przychocka, pełnomocnik ministra nauki ds. jakości kształcenia na studiach.
Jest pytanie czy prokuratura jest w stanie zmierzyć się sama z sobą - mówił w rozmowie z RMF FM mec. Jacek Dubois, obrońca Janusza Palikota.
Choć wolniej, to wciąż użytkownicy kupują więcej samochodów niż w ubiegłym roku - dane z CEPiK wskazują, że rejestracji jest więcej, a samochody rejestrują zarówno firmy, jak i osoby prywatne - we wrześniu 2024 na osoby prywatne zarejestrowano 189 136 samochodów, czyli 42,5 tysiąca więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.
Adam Z. powiązany ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców został zatrzymany na dworcu w Zakopanem. Miał kierować gangiem narkotykowym.
Warszawska spółka z branży IT opracowała nowatorską technologię do monitorowania zdrowia psychicznego. Projekt, który został już doceniony w UE, zakłada, że sztuczna inteligencja wesprze osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju.
Trwa nabór wniosków o pomoc finansową dla właścicieli firm, które poniosły straty w wyniku wrześniowej powodzi. ZUS przypomina o kluczowych warunkach i wymaganej dokumentacji. O jaką pomoc można się ubiegać? Jakie warunki należy spełnić?
Polska przestaje być kuźnią talentów w dziedzinie technologii. Liczba kształcących się specjalistów IT niebezpiecznie spada, a na rozwój sztucznej inteligencji, która może być dźwignią rozwojową gospodarki, wydajemy mniej niż inne kraje.
Z rządzącej KO płyną głosy, że Polska powinna wprowadzić przepisy zakazujące wprowadzania przez polityków w błąd, podobne do tych proponowanych w Walii. Zdaniem PiS to abstrakcja i przekazanie zbyt dużej władzy w ręce sądów.
Rodziny posiadające troje lub więcej dzieci mogą w naszym kraju liczyć na szereg ulg i zniżek. Te umożliwia Karta Dużej Rodziny (KDR). Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób ją uzyskać. Kto może ją posiadać i jak długo jest ważna?
Ameryka nie pamięta tak wyrównanej walki o Biały Dom. Na miesiąc przed datą pójścia do urn żaden z dwojga kandydatów nie jest faworytem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas