Aktualizacja: 30.06.2015 08:08 Publikacja: 30.06.2015 07:40
Oskładkowanie od 1 stycznia 2016 r. umów-zleceń zawartych z jedną osobą znacznie podniesie koszty wykonania zamówień publicznych
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: Zamawiający powinni być zainteresowani podnoszeniem standardów zatrudnienia
Foto: Fotorzepa
Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych Konfederacji Lewiatan: Urzędnicy mają czas do końca września na negocjacje z wykonawcami zamówień
Foto: Fotorzepa
Katarzyna Izabela Mrzygłocka, posłanka PO, z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny: Wprowadzane zmiany będą miały ogromny wpływ na koszty wykonywania zamówień publicznych
Foto: Fotorzepa
Maria Małgorzata Janyska, posłanka PO, z sejmowej Komisji Gospodarki: Renegocjacji nie podlega cały kontrakt, lecz tylko jego część, ta, która pozostała do wykonania
Foto: Fotorzepa
Sylwia Szczepańska, ekspert NSZZ „Solidarność”: Będziemy pilnować zamówień, by do usług nie były stosowane stawki 7 czy 5 zł za godzinę pracy
Foto: Fotorzepa
Tadeusz Joniewicz z Fundacji Centrum CSR.pl: Premier powinna zaapelować do urzędników o stosowanie nowych przepisów o zamówieniach
Foto: Fotorzepa
Powodem zamieszania jest nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Przewiduje ona dodatkowe oskładkowanie kilku umów-zleceń zawartych z jedną osobą, tak by była ona ubezpieczona od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
ZUS poinformował o wysyłce informacji o rozliczeniu wpłat za 2024 r. Trafiły one do ponad 3,3 mln płatników składek. Wiadomość o stanie konta znajduje się na profilu na PUE/eZUS. Co zrobić, gdy otrzymamy informację o niedopłacie lub nadpłacie?
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Przedsiębiorcy, dążąc do dywersyfikacji swoich przychodów, zazwyczaj podejmują współpracę z sektorem prywatnym. Nie dostrzegają często potencjału, który leży w różnych formach współpracy z sektorem publicznym. Tymczasem, styk biznesu i sfery publicznej to znacznie więcej niż zamówienia publiczne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Aby wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany – uznał Sąd Unii Europejskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas