Aktualizacja: 24.04.2015 09:04 Publikacja: 24.04.2015 05:40
Foto: www.sxc.hu
- Czy ewidencję pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wystarczy prowadzić w formie elektronicznej w programie kadrowo-płacowym, z którego w każdej chwili można wydrukować wykazy zawierające wymagane dane, czy powinna to być forma papierowego rejestru? – pyta czytelniczka.
Przepisy nie przesądzają, w jakiej formie ma być prowadzona taka ewidencja. Dopuszczalny jest więc także wykaz wydrukowany z elektronicznego programu kadrowo-płacowego. Ważniejsze jednak, aby szef poinformował etatowca, że figuruje na takiej liście, choć przepisy tu też nie nakazują, w jaki sposób spełnić ten wymóg.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Listopadowe płace najmocniej wzrosły w ciągu roku w firmach produkujących komputery i sprzęt elektroniczny, a najmniej w zajmujących się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz i wodę. W obu branżach płace są powyżej przeciętnej.
Pracownicy mobilni świadczą pracę w podróży po kraju lub za granicą. Świadczenia, które otrzymują nieodpłatnie od pracodawcy, nie zawsze są dla nich przychodem ze stosunku pracy.
Po październikowej dużej niespodziance w listopadzie produkcja przemysłowa w Polsce rozczarowała. Perspektywy pozostają jednak umiarkowanie dobre. Lekko pozytywnie zaskoczyły listopadowe dane z rynku pracy.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie lekko mocniej od oczekiwań. Ponownie spadło przeciętne zatrudnienie, ale ekonomiści spodziewali się, że będzie gorzej.
Polska gospodarka rośnie wolniej od oczekiwań. Inflacja, choć pójdzie w górę, nie jest postrzegana jako problem. Znacznie poważniejsze zagrożenia to m.in. sytuacja zewnętrzna. To główne wnioski z najnowszych badań Europejskiego Kongresu Finansowego.
W przyszłym roku Inspekcja Pracy ma wziąć na celownik m.in. stosowanie przepisów o ochronie sygnalistów. Za co i komu mogą grozić kary?
Na celowniku Państwowej Inspekcji Pracy w 2025 r. będzie m.in. legalna podstawa zatrudnienia, równość płac, mobbing czy ochrona sygnalistów. Czy i pod jakim kątem firmy powinny zweryfikować wewnętrzne polityki?
Co jest zabronione w świetle ustawy o ochronie sygnalistów? Co właściwie oznacza istotne utrudnianie dokonania zgłoszenia? Co grozi za podejmowanie działań odwetowych? A za dokonanie fałszywego zgłoszenia? Czy i kto odpowiada za brak procedury zgłoszeń wewnętrznych?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas