Reklama
Rozwiń

Inkaso dokumentowe i akredytywa dokumentowa w handlu

Podpisując międzynarodowy kontrakt, szczególną uwagę należy poświęcić warunkom płatności. Od ich doboru zależy poziom ryzyka ponoszonego przez eksportera.

Publikacja: 13.02.2015 04:40

Inkaso dokumentowe i akredytywa dokumentowa w handlu

Foto: www.sxc.hu

Przedsiębiorcy, którzy wysyłają swoje produkty za granicę, mają do wyboru kilka wariantów ustalenia warunków płatności. Ich dobór powinien być uzależniony od kierunku eksportu, znajomości partnera handlowego i skali zaufania, jakim go obdarzamy, a także wartości transakcji w stosunku do obrotu przedsiębiorcy.

W zależności od tych czynników można bowiem postawić na prostsze, tańsze, ale jednocześnie mniej bezpieczne metody płatności, albo na takie, które zwiększają pewność otrzymania zapłaty, ale w zamian za wyższe koszty, jakie trzeba ponieść. Do takich szczególnych form płatności należą te, które powszechnie nazywa się uwarunkowanymi. Skąd ta nazwa? Chodzi o to, że płatność na rzecz eksportera jest uzależniona od spełnienia przez niego określonych warunków. Warunków ustalonych przez strony, a także przez instytucję, która uczestniczy w rozliczeniu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama