Prawo antymonopolowe po nowemu

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przepisy wykonawcze dotyczą programu łagodzenia kar, informacji i dokumentów koniecznych do zgłoszenia koncentracji i obliczania obrotu przy zamiarze fuzji lub przejęcia. Wszystkie wejdą w życie wraz z nowelizacją przepisów antymonopolowych – 18 stycznia 2015 r.

Publikacja: 13.01.2015 09:20

Prawo antymonopolowe po nowemu

Foto: www.sxc.hu

Celem nowelizacji prawa antymonopolowego jest zwiększenie ochrony konsumentów oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję. Zmiany w ustawie zostaną sprecyzowane rozporządzeniami wykonawczymi do nowych przepisów. Dotyczą one programu łagodzenia kar leniency, informacji i dokumentów, jakie należy podać w zgłoszeniu zamiaru koncentracji, a także sposobu obliczania obrotu przez podmioty planujące fuzje i przejęcia.

Pierwsze z nich reguluje kwestie proceduralne związane z rozpatrywaniem przez UOKiK wniosków leniency, m.in. w jaki sposób można złożyć wniosek lub jakie są zasady postępowania kiedy jest on niekompletny. Ponadto rozporządzenie precyzuje sposób postępowania w przypadku, kiedy wniosek złożony przez przedsiębiorcę obejmuje również osobę fizyczną. Ustawa wprowadza bowiem sankcję finansową na osoby zarządzające, które są odpowiedzialne za naruszenia przepisów, dając im zarazem możliwość skorzystania z programu łagodzenia kar.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki