Dla istotnych zmian elementów pracy, trzeba użyć wypowiedzenia zmieniającego

Firmy zazwyczaj określają obowiązki pracownika w pisemnym zakresie czynności. Jeśli jego zmiana dotyczy istotnych elementów pracy, trzeba użyć wypowiedzenia zmieniającego. W innych wypadkach do modyfikacji wystarczy polecenie szefa.

Aktualizacja: 31.12.2014 09:28 Publikacja: 31.12.2014 05:40

Dla istotnych zmian elementów pracy, trzeba użyć wypowiedzenia zmieniającego

Foto: www.sxc.hu

Prawo pracy nie nakazuje pracodawcy przekazania etatowcowi na piśmie zakresu jego obowiązków. W myśl art. 94 pkt 1 k.p. szef musi zaznajamiać podejmujących pracę z listą ich zadań, przy czym przepis nie narzuca formy tego zaznajomienia. Dlatego jeśli w umowie o pracę rodzaj pracy został wskazany w sposób ogólny, zatrudniający – w zakresie swoich uprawnień kierowniczych – może uszczegółowić zakres czynności. W praktyce firmy często konkretyzują zadania i obowiązki etatowców w przydzielanych im pisemnych zakresach czynności. Wręczają takie wykazy, aby nie dochodziło do sporów co do powierzonych pracownikowi zadań, jak i możliwości przydzielenia innych czynności. Tak też wskazał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 2 września 2014 r. (III Aua 296/14). Taki zakres czynności jest zbiorczym poleceniem pracodawcy, które wiąże podwładnego, jeśli mieści się w umówionym rodzaju pracy. Zakres czynności ma się bowiem odnosić do ustalonego przez strony rodzaju pracy i wynikających z tego obowiązków. Należy go ustalić już w chwili zawarcia angażu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama