Roczny okres rozliczeniowy - kiedy się nie sprawdzi

Długi okres rozliczeniowy nie sprawdzi się w każdej branży. Zwykle jest też bezcelowy dla pracowników administracyjnych czy obsługi. Wprowadzając go bez faktycznej potrzeby, pracodawca nic nie zyska, a może sobie zaszkodzić.

Publikacja: 08.12.2014 07:00

Roczny okres rozliczeniowy - kiedy się nie sprawdzi

Foto: Rzeczpospolita, Paweł Gałka

W porównaniu z krótszymi okresami rozliczeniowymi roczny gwarantuje pracodawcy maksymalną elastyczność. Dotyczy to zarówno planowania nominalnego czasu pracy, jak i udzielania czasu wolnego lub dni wolnych od pracy za nadgodziny. Dlatego atrakcyjność rocznego okresu rozliczeniowego nie ogranicza się do firm stosujących systemy równoważne, choć w takim przypadku możliwości szefa są znacznie większe.

Decydując się na jego wprowadzenie, należy pamiętać o szczególnych wymogach formalnych związanych z ustalaniem 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Wymaga to zawarcia odrębnego porozumienia. Nie jest ono jednak częścią regulaminu pracy, dlatego roczny okres rozliczeniowy można wprowadzić z dnia na dzień. W porozumieniu należy określić, od kiedy będzie stosowany w zakładzie. Choć nie musi on pokrywać się z rokiem kalendarzowym, dla wielu firm takie rozwiązanie może być najwygodniejsze.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki