Aktualizacja: 20.11.2014 02:00 Publikacja: 20.11.2014 02:00
Foto: materiały prasowe
Ustawa z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (ustawa o KRS) stanowiła przełom nie tylko w sposobie gromadzenia i przekazywania do publicznej wiadomości informacji na temat przedsiębiorców (i podmiotów niebędących przedsiębiorcami), ale również – a z punktu widzenia zainteresowanych wnioskodawców przede wszystkim – w procedurze zgłaszania danych, jakie powinny zostać ujawnione. Kolejne zmiany ustawy o KRS z jednej strony ułatwiały dostęp do informacji i poszerzały jej zakres, z drugiej jednak wywoływały konieczność wprowadzania nowych i zmiany dotychczasowych formularzy, jakimi w postępowaniu rejestrowym posługiwały się zainte resowane podmioty i sądy. Obecnie wszystkie typowe zgłoszenia wymagają wypełnienia właściwego kwestionariusza, w niepamięć odeszły więc „pisma przewodnie", w których wnioskodawca wyjawiał, z jakim żądaniem występuje, i uzasadniał je zgodnie z wymogami, jakie pismu procesowemu stawiały przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Polska ustawa o fundacji rodzinnej skończyła rok, a ta w Liechtensteinie niedługo będzie miała 100 lat. Co przyciąga „duży biznes” do tego małego kraju?
Jeżeli lokal cały czas służy celom mieszkalnym przedsiębiorcy, to nie można mówić o jego zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej. Podatek od nieruchomości zapłacimy jak od lokalu mieszkalnego.
Jeśli mieszkanie, w którym przedsiębiorca zarejestrował swoją firmę, jest wykorzystywane także do codziennego życia, to nie jest opodatkowane wyższą stawką podatku od nieruchomości.
Nowelizacja ustawy o CEIDG przewiduje utworzenie jednego okienka dla spółek cywilnych. A zmiany wpisu w bazie przedsiębiorca dokona przez mObywatela.
Średnio ponad 2800 firm miesięcznie rejestrują w Polsce obywatele Ukrainy. Przed wybuchem pełnoskalowej wojny obywatele tego kraju zakładali u nas nieco ponad 200 jednoosobowych biznesów miesięcznie.
Powstanie zakładu podatkowego wiąże się dla zagranicznego przedsiębiorcy z szeregiem obowiązków, w szczególności z koniecznością rejestracji w Polsce, a także kalkulacji i zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy CIT.
Złożoność i liczba obowiązków prawnych obciążających przedsiębiorców, niepewność wynikająca z nadzwyczajnych zdarzeń, takich jak epidemia COVID czy konflikt w Ukrainie, budzą obawy wspólników spółek cywilnych o bezpieczeństwo ich prywatnego majątku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas