Zakładanie firmy: Jak liczyć rok obrotowy

Pierwszy rok działalności spółki rządzi się szczególnymi zasadami. Jakimi?

Publikacja: 20.11.2014 02:00

Zakładanie firmy: Jak liczyć rok obrotowy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Co do zasady zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2014 r., poz. 851 z późń. zm.: ustawa o CIT) rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, chyba że statut lub umowa spółki stanowi inaczej. W przypadku innym niż ustawowy rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.

Wyjątkiem od  tej zasady jest pierwszy rok działalności spółki. Okres ten rządzi się szczególnymi zasadami i może być wydłużany lub skracany. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o CIT w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zatem – jeżeli spółka rozpoczęła działalność w trakcie roku kalendarzowego, jej rok podatkowy może trwać do końca roku kalendarzowego, w którym rozpoczęła działalność (okres skrócony). Z kolei, jak stanowi ust. 2a tego artykułu, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność, co oznacza maksymalnie półtora roku (okres wydłużony).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki