Aktualizacja: 20.11.2014 02:00 Publikacja: 20.11.2014 02:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Co do zasady zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2014 r., poz. 851 z późń. zm.: ustawa o CIT) rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, chyba że statut lub umowa spółki stanowi inaczej. W przypadku innym niż ustawowy rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.
Wyjątkiem od tej zasady jest pierwszy rok działalności spółki. Okres ten rządzi się szczególnymi zasadami i może być wydłużany lub skracany. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o CIT w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zatem – jeżeli spółka rozpoczęła działalność w trakcie roku kalendarzowego, jej rok podatkowy może trwać do końca roku kalendarzowego, w którym rozpoczęła działalność (okres skrócony). Z kolei, jak stanowi ust. 2a tego artykułu, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność, co oznacza maksymalnie półtora roku (okres wydłużony).
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas