W związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę etatowca pracodawcę obciążają również liczne obowiązki informacyjne wobec komornika, które mają na celu uzyskanie przez niego wiedzy ?o stanie majątkowym dłużnika. Informacji należy udzielić w ciągu tygodnia od wezwania.

Trzy miesiące wstecz

Po pierwsze, pracodawca powinien przedstawić zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę, oraz – oddzielnie – jego dochodów z wszelkich innych tytułów. Dane te powinny uwzględniać trzy miesiące poprzedzające zajęcie, w rozbiciu na poszczególne miesiące.

Kolejna kwestia, o której trzeba poinformować komornika, to wysokość kwot i terminy, w jakich pracodawca będzie przekazywał wierzycielowi zajęte wynagrodzenie. Natomiast w razie istnienia przeszkód w wypłaceniu pensji, trzeba złożyć oświadczenie o ich rodzaju. W szczególności pracodawca podaje wtedy:

Raport o zmianach

Jeżeli po udzieleniu tych informacji zajdą zmiany okoliczności objętych obowiązkiem informacyjnym pracodawcy, trzeba o nich niezwłocznie poinformować komornika i wierzyciela.

Przykład



Wiadomość o zmianie



Pracownikowi spółki z o.o., ?którego wynagrodzenie zajął komornik, wypowiedziano ?warunki płacy określone ?w umowie. Jego wynagrodzenie zmniejszyło się o 1000 zł. Spółka ma obowiązek zawiadomić o tym wierzyciela i komornika.

Na zajęcie wynagrodzenia za pracę nie wpływają zmiany podmiotowe po stronie pracodawcy. Zajęcie obowiązuje nadal, choćby zakład przeszedł na inną osobę, jeżeli wie ona o tym zajęciu. Nawiązanie  ?z etatowcem będącym dłużnikiem nowego stosunku  pracy lub zlecenia  także pozostaje bez wpływu na skuteczność zajęcia >patrz ramka.

Na zakończenie współpracy

Na wypadek rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem na dotychczasowego pracodawcę nałożony też został obowiązek uczynienia wzmianki o zajęciu ?w wydanym dłużnikowi świadectwie pracy. Gwarantuje to ciągłość zajęcia w przypadku zmiany miejsca zatrudnienia etatowca.

Wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać:

Gdy dotychczasowy szef wie, jaka firma zatrudniła jego byłego podwładnego, powinien jej przesłać zawiadomienie komornika ?i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia. O czynnościach tych powiadamia komornika ?i pracownika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. Przesłanie zawiadomienia komornika ma skutki zajęcia należności dłużnika u nowego pracodawcy od chwili dojścia tej wiadomości do nowego pracodawcy.

Jeśli nowemu pracodawcy zostanie przedstawione świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu, powinien zawiadomić o tym firmę, która wystawiła to świadectwo oraz wskazanego we wzmiance komornika. Gdyby natomiast etatowiec nie przedstawił nowemu pracodawcy świadectwa pracy, ?a ten z innych źródeł dowiedział się, gdzie podwładny był przedtem zatrudniony, ma obowiązek zawiadomić poprzedniego szefa ?o jego nowym miejscu pracy. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy pracownik przedstawi zaświadczenie poprzedniego szefa  stwierdzające, że jego należności nie były zajęte.

Dotychczasowy pracodawca nie musi się natomiast zajmować przekazywaniem nowej firmie pouczeń komornika. Zarówno pouczenie o obowiązkach związanych z dokonanym zajęciem, jak ?i zobowiązanie do wykonania obowiązków informacyjnych dotyczących zajętej pensji należy do komornika, a nie poprzedniego szefa.

Kara za opór

Niewywiązywanie się z obowiązków związanych z dokonanym zajęciem może sprowadzić na pracodawcę lub wyznaczone ?w firmie osoby zajmujące się egzekucjami komorniczymi dwojakiego rodzaju konsekwencje. Po pierwsze egzekutor ma prawo wymusić spełnienie obowiązków, które nakłada na pracodawcę,  nakładając na niego grzywnę. Druga sankcja jest znacznie poważniejsza  i wiąże się z odpowiedzialnością wobec wierzyciela.

Komornik ma prawo wymierzyć grzywnę za:

Grzywnę wymierza wtedy, gdy osoby odpowiedzialne nie wywiążą się ze swych obowiązków w ciągu tygodnia od otrzymania wezwania ?z kancelarii komornika. Nakładając tę karę, komornik wyznacza jednocześnie dodatkowy termin wykonania zaniechanych czynności. Wraz z kolejnym wezwaniem zagrozi opornemu pracodawcy kolejną grzywną.

Zastosowana w tym trybie grzywna może jednorazowo wynosić do 2000 zł. Komornik może ją wymierzyć jeszcze raz w identycznej wysokości, jeśli pracodawca po raz kolejny nie zastosuje się do jego wezwania.

Takie same konsekwencje grożą pracodawcy lub osobom działającym w jego imieniu, które zaniedbały obowiązek przesłania zawiadomienia lub dokumentów z zajęcia pensji nowej firmie dłużnika.

Gdy pracodawcą jest osoba fizyczna, to jej komornik wymierza grzywnę, nawet jeśli za wykonanie czynności odpowiedzialny był wyznaczony pracownik. W sytuacji, gdy pracodawcą jest spółka cywilna, karze podlega którykolwiek ze wspólników. W przypadku zaś osób prawnych ?i jednostek organizacyjnych, grzywnie podlegać mogą pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie obowiązku poinformowania komornika. W razie niewyznaczenia takiego pracownika lub braku możliwości jego ustalenia, komornik nakłada grzywnę na osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy.

Skarga na nałożenie kary

Pracodawca lub inna osoba, której wymierzono grzywnę, ma prawo ją zakwestionować składając skargę na czynności komornika. Skargę wnosi się do sądu rejonowego, przy którym działa komornik, w terminie 7 dni od doręczenia ukaranemu informacji o jej nałożeniu.