Zgodnie z art. 406 § 1 kodeksu spółek handlowych w spółce niepublicznej uprawnieni ?z akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy, którym przysługuje prawo głosu, mają prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu tej spółki, jeżeli zostali wpisani do księgi akcyjnej co najmniej na tydzień przed odbyciem walnego zgromadzenia.
W przypadku akcji na okaziciela takiej spółki ma się prawo prawo uczestniczenia w jej walnym zgromadzeniu, jeżeli dokumenty akcji zostaną złożone w spółce co najmniej na tydzień przed terminem zgromadzenia i nie będą odebrane przed jego ukończeniem. Oznacza to, że jeśli akcjonariusz złoży swoje akcje w spółce, a następnie odbierze je w trakcie przerwy w walnym zgromadzeniu, to po przerwie nie ma już prawa uczestniczyć ?w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy na dotychczasowych zasadach – jako akcjonariusz. Jeśli akcjonariusz złoży akcje ?i następnie dzień przed wyznaczonym terminem walnego zgromadzenia je odbierze, to w tym momencie traci swoje prawo do udziału w walnym zgromadzeniu.
Zawsze jest jakaś alternatywa
Zamiast akcji może być złożone zaświadczenie wydane na dowód złożenia akcji ?u notariusza, w banku lub firmie inwestycyjnej mających siedzibę lub oddział na terytorium Unii Europejskiej lub państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, wskazanych w ogłoszeniu o zwołaniu walnego zgromadzenia. Takim zaświadczeniem może być akt notarialny sporządzony przez notariusza, w którym stwierdza on, iż przyjął do depozytu stricte wskazane akcje.
W zaświadczeniu takim należy wskazać numery dokumentów akcji i stwierdzić, że dokumenty akcji nie będą wydane przed zakończeniem walnego zgromadzenia.
Aby zatem akcjonariusz akcji na okaziciela mógł wziąć udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy powinien:
- ?złożyć dokumenty akcji,
- ?złożyć akcje w terminie co najmniej na tydzień przed odbyciem walnego zgromadzenia
- ?ewentualnie zamiast złożenia akcji – złożyć zaświadczenie o dowodzie złożenia akcji u notariusza, w banku lub firmie inwestycyjnej mających siedzibę lub oddział na terytorium Unii Europejskiej lub państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, wskazanych w ogłoszeniu o zwołaniu walnego zgromadzenia.
Członkowi zarządu ?lub prokurentowi
Zgodnie z art. 373 § 2 k.s.h. oświadczenia składane spółce oraz doręczanie pism spółce mogą być dokonywane wobec każdego z członków zarządu lub prokurenta. Przepis ten ma bezpośrednio zastosowanie także do złożenia dokumentów akcji na okaziciela (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 11 sierpnia 2005 r., I ACa 893/05).
—Regina Drabik