Stan prawny i spóźniony wniosku o upadłość

Członkowie zarządu odpowiadają na podstawie art. 21 ust. 3 prawa upadłościowego tylko w brzmieniu, jakie obowiązywało w czasie, w którym uchybili oni obowiązkowi zgłoszenia wniosku upadłościowego.

Publikacja: 07.10.2020 02:00

Stan prawny i spóźniony wniosku o upadłość

Foto: AdobeStock

Odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wskutek niezłożenia wniosku upadłościowego w ustawowym terminie stanowi art. 21 ust. 3 prawa upadłościowego. Choć może być on podstawą dochodzenia roszczeń od wszystkich podmiotów obowiązanych do złożenia wniosku upadłościowego, w praktyce powództwa na nim oparte kierowane są najczęściej przeciwko członkom zarządów spółek akcyjnych. Wynika to stąd, że w odniesieniu do członków zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością korzystniej dla wierzycieli jest dochodzić zapłaty na podstawie art. 299 k.s.h., statuującego subsydiarną odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki, przeciwko której egzekucja okazała się bezskuteczna. Wierzyciel nie musi wówczas dowodzić, że wniosek upadłościowy był spóźniony. Terminowe złożenie wniosku upadłościowego jest jedną z przesłanek egzoneracyjnych, a zatem ciężar dowodu w tym zakresie spoczywa na członkach zarządu. Jednakże kodeks spółek handlowych nie przewiduje odpowiednika art. 299 k.s.h., który miałby zastosowanie do członków zarządów spółek akcyjnych. Dlatego wierzycielom spółek akcyjnych przychodzi sięgać po rozwiązanie z art. 21 ust. 3 p.u.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki