Nie.
Żaden przepis prawa pracy ?nie nakłada na pracownicę ?obowiązku zgłoszenia pracodawcy, ?że jest w ciąży. Jednak możliwie szybkie powiadomienie pracodawcy o tym fakcie pozostaje w interesie samej kobiety. Kodeks pracy przewiduje bowiem uprawnienia przysługujące pracownicom w okresie ciąży, uzależniając je ?od udokumentowania tego stanu zaświadczeniem lekarskim.
Przede wszystkim pracodawca, który ?wie o ciąży, nie może zlecać kobiecie prac wzbronionych do ich wykonywania ?w tym czasie, nie może też jej zatrudniać ?w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.
Dodatkowo zgodnie z art. 177 kodeksu ?pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy ?o pracę w okresie ciąży pracownicy, ?a także w czasie jej urlopu macierzyńskiego (chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie ?umowy bez wypowiedzenia z winy zatrudnionej i zgodziła się na to reprezentująca kobietę zakładowa organizacja związkowa). Ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy nie są objęte pracownice zatrudnione na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca. Umowa o pracę zawarta na czas określony (z wyjątkiem umowy na zastępstwo), która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłuża się automatycznie do dnia porodu. Tak samo jest z umową zawartą na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny dłuższy niż miesiąc.
Ani ciąża ani urlop macierzyński ?nie chroni natomiast pracownicy przed wypowiedzeniem jej umowy o pracę ?w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca musi wówczas uzgodnić termin rozwiązania umowy z reprezentującą kobietę zakładową organizacją związkową. Jeżeli pracownicy nie reprezentuje związek zawodowy, szef samodzielnie ustala datę zakończenia zatrudnienia. Dzień rozwiązania umowy nie może jednak wyprzedzać końca okresu wypowiedzenia. Jeżeli w czasie pozostałym do zakończenia stosunku pracy pracodawca nie może zapewnić pracownicy w ciąży innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje jej zasiłek ?w wysokości zasiłku macierzyńskiego wypłacanego na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. ?o świadczeniach pieniężnych ?z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. ?DzU z 2014 r., poz. 159).
Analogiczną ochroną przed zwolnieniem z pracy objęty jest także pracownik ojciec w okresie korzystania ?z urlopu macierzyńskiego.
podstawa prawna: art. 177 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. Z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)