Z początkiem października 2013 r. zmieniła się m.in. liczba części urlopu wychowawczego, w jakich pracownik może z niego korzystać. Poprzednio było ich 4, obecnie jest to 5 części. Jednocześnie art. 2 ust. 2 ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (DzU z 2013 r., poz. 1028) wskazuje, że rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy do dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej korzystali z urlopu wychowawczego na dziecko w częściach, od dnia jej wejścia w życie mają prawo wykorzystać taki urlop w liczbie części stanowiącej różnicę między maksymalną liczbą części przed 1 października 2013 r. a tą obecną.
Oznacza to, że pracownica czytelnika może wnioskować o kolejną, 5., część wychowawczego, choć wcześniej wykorzystała już 4 części. Spełnione są też nadal kryteria wieku córki – po nowelizacji kodeksu pracy z czerwca 2013 r. urlop wychowawczy można wykorzystywać do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. I taką „uzupełniającą" część szef przyzna tylko do ukończenia przez nie 5. roku życia.
Inną sprawą jest to, czy można udzielić pracownicy urlopu w pełnym, pozostałym jeszcze wymiarze „dopełniającym" do 36 miesięcy.
Nie na całość
Obecnie obowiązuje zasada tzw. nieprzenoszalnego miesiąca urlopu. Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca wychowawczego z wymiaru kodeksowego. Nie wolno go przenieść na drugiego rodzica lub opiekuna.
Pracownica ma prawo do urlopu wychowawczego na 36 miesięcy tylko wtedy, gdy spełniony jest jeden z 4 warunków:
W tych wypadkach rodzic lub opiekun składający wniosek o urlop wychowawczy na 36 miesięcy albo o kolejną jego część, gdy korzystał z poprzednich części, a wymiar wychowawczego określony we wnioskowanej części oraz okres dotychczas wybrany na dziecko obejmuje łącznie 36 miesięcy, zawiera w nim dodatkowo oświadczenie o tych okolicznościach. Do wniosku dołącza odpowiednio do sytuacji:
Odpowiadając czytelnikowi
Przed zmianą przepisów pracownica wybrała 3 miesiące urlopu, a obecnie chce kolejne 6 miesięcy. Ponieważ teraz składa wniosek już w trakcie działania zasady nieprzenoszalności miesiąca urlopu, to aby go uzyskać w pełnym wymiarze, musi uzupełnić pismo o oświadczenie i dokumenty potwierdzające jedną z podanych okoliczności. Jeśli pracodawca ich nie otrzyma, bo nie występuje którakolwiek ze szczególnych sytuacji, nie udzieli tak długiego urlopu, jeśli cały wcześniejszy wykorzystała pracownica (a tak wynika z pytania), a nie jakąś jego część drugi rodzic. Maksymalnie więc pracownica dostanie teraz 5 miesięcy urlopu wychowawczego.