W wielu krajach rozwijających się znaczenie ma nie tylko ryzyko handlowe, ale także polityczne. Często sytuacja jest tam zmienna i niestabilna, co muszą brać pod uwagę przedsiębiorstwa handlujące z firmami zagranicznymi, szczególnie zaś te, które planują inwestycje długoterminowe.

Ryzyko handlowe wynika bezpośrednio z prowadzonej działalności i może się wiązać np. z nieterminowym regulowaniem zobowiązań czy upadłością firmy.

Ryzyko polityczne z kolei wiąże się z możliwością ingerencji władz państwowych w poszczególnych krajach bądź w skali międzynarodowej. Takie działanie może dotyczyć całej gospodarki, jak też jej sektorów. Skutkiem interwencji władz jest prawdopodobieństwo wystąpienia  zmian w strukturach i organizacjach gospodarczych,  które mogą pogarszać warunki działania, naruszać prawne zasady funkcjonowania przedsiębiorstw czy stanowić źródło zmian przepływów finansowych.

Przy zabezpieczeniach transakcji eksportowych jako ryzyko polityczne traktowane są wszystkie ryzyka, które nie są związane z niewypłacalnością kontrahenta zagranicznego.  Tak więc, oprócz takich ryzyk jak np. ograniczenia w transferze walut czy obostrzenia w eksporcie, mogą to być katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanu, cyklony, tajfuny, powodzie, gwałtowne przypływy morskie, pożary o rozmiarach katastrofalnych czy awarie nuklearne,

Typowe przykłady ryzyka politycznego to: wywłaszczenie wynikające z działania państwa, w którym jest realizowana inwestycja, wydanie lub zmiana aktów prawnych lub decyzji rządu, które uniemożliwiają wykonanie kontraktu lub świadczenie zamówionych usług, moratorium płatnicze ogłoszone przez rząd państwa dłużnika.  Do ryzyk politycznych zalicza się też uniemożliwienie transferu należności - niemożność lub opóźnienie w dokonaniu przez dłużnika transferu należności w walucie płatności spowodowane wydarzeniami politycznymi, trudnościami gospodarczymi albo aktami prawnymi lub decyzjami administracyjnymi władz w kraju dłużnika lub państwa trzeciego, które uczestniczy w realizacji kontraktu objętego ubezpieczeniem. W grupie ryzyk politycznych jest także wybuch poza naszymi granicami działań wojennych, powstanie, rewolucja, zamieszki, działania terrorystyczne, sabotaż lub zamach stanu.