- Czy firmie trudno jest sprowadzić pracownika sezonowego zza wschodniej granicy?
Odpowiada Karolina Schiffter adwokat z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy:
Warunki, jakie musi spełnić, aby legalnie zatrudnić pracownika sezonowego z Ukrainy lub Białorusi, są dużo łagodniejsze niż ogólne zasady dotyczące innych cudzoziemców. Jeżeli taka osoba ma pracować przez okres do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, to nie trzeba uzyskiwać dla niej zezwolenia na pracę. To znaczące ułatwienie, szczególnie dla małych firm. Zanim jednak zatrudni cudzoziemca, musi zarejestrować w urzędzie pracy pisemne oświadczenie o zamiarze powierzenia mu pracy. Oświadczenie to ze wzmianką urzędu o jego rejestracji przekazuje się następnie cudzoziemcowi. Na jego podstawie ma on szansę dostać wizę w polskim konsulacie w swoim kraju.
Jakie są opłaty urzędowe w związku z przyjęciem pracownika zza granicy? Czy są dodatkowe koszty np. ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu takiej osoby w Polsce?
Rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi jest bezpłatna. Przekraczając granicę, obcokrajowiec musi jednak mieć dowód ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu w Polsce. Należy więc wykupić prywatne ubezpieczenie, które powinno obejmować co najmniej okres od wjazdu do Polski do rozpoczęcia pracy. Później pracownika z zagranicy rejestruje się w ZUS i jest już objęty ubezpieczeniem z NFZ. Za pracownika z Ukrainy lub Białorusi trzeba odprowadzać wszystkie składki tak jak za polskiego zatrudnionego.
Jaką umowę podpisać z cudzoziemcem? Czy może to być kontrakt cywilny – zlecenie lub dzieło?
Firmy mają swobodę w wyborze umowy. Z cudzoziemcem można zawrzeć tę o pracę, ale także umowę cywilnoprawną, czyli zlecenie albo o dzieło. W każdym wypadku procedura powierzania pracy jest taka sama.
Wybór rodzaju umowy z obcokrajowcem powinien, tak samo jak przy umowie z Polakiem, zależeć od tego, na jakich zasadach pracownik będzie wykonywał zadania. Jeśli w stosunku pracy, np. w godzinach i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, pod jego kierownictwem i przy użyciu jego narzędzi, to właściwa będzie umowa o pracę. Wybór innej umowy może być nieskuteczny.
W praktyce jednak firmy często decydują się na umowy o dzieło. Wtedy nie płaci się składek do ZUS. Ale w takiej sytuacji trzeba wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca, ważne przez cały okres pobytu w Polsce.
Jeśli osoba zza granicy sprawdzi się, to czy po 6 miesiącach można ją nadal zatrudniać w Polsce?
Tak, ale firma musi uzyskać zezwolenie na pracę. Wydaje się je na okres do 3 lat, a potem dalej wolno przedłużać. Procedura jego uzyskania jest dość złożona. Jeżeli jednak firma zatrudniała już pracownika przez 3 miesiące bezpośrednio przed złożeniem wniosku, to może skorzystać z ułatwienia. Nie musi wtedy uzyskiwać opinii od starosty o braku odpowiedniego pracownika na lokalnym rynku pracy.
—rozmawiał Mateusz Rzemek