Ruszył ostatni konkurs o unijne środki, które zostały zarezerwowane na tzw. działanie 8.2 programu „Innowacyjna Gospodarka". Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 17 do 28 czerwca br. O dotacje mają prawo ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Przy tym chodzi tu o firmy, które chciałyby wprowadzić nowe systemy informatyczne lub zmodernizować te obecnie stosowane, a wszystko po to, aby dzięki takiej inwestycji dało się prowadzić część procesów biznesowych w sposób zautomatyzowany. Takie ograniczenie zakresu inwestycji wynika z celów wspomnianego działania. A jest nim wspieranie tylko jednego, ściśle określonego rodzaju inwestycji. Mianowicie chodzi o rozwój elektronicznego biznesu typu B2B.

Typowe działania

Samo pojęcie business-to-business ma szerokie znaczenie. W praktyce chodzi tu o wszelkie relacje pomiędzy przedsiębiorcami. Przykładowo B2B obejmuje procesy:

- przygotowania oferty,

- opracowania zamówienia i jego potwierdzenia,

- przeprowadzenia płatności,

- wystawiania dokumentów związanych z realizacją transakcji,

- realizacji transakcji,

- archiwizowania i przechowywania dokumentów,

- związane z marketingiem.

Każdy przedsiębiorca niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności prowadzi przeprowadza lub uczestniczy w tego typu procesach. Można powiedzieć, że są one naturalne dla każdej firmy. Natomiast celem wspomnianego działania jest to, aby przedsiębiorcy zaczęli przeprowadzać część lub całość takich procesów w sposób automatyczny, wykorzystując do tego nowoczesne technologie i systemy informatyczne (teleinformatyczne). Ma to ułatwić prowadzenie działalności i uczynić ją bardziej opłacalną. Założenie jest bowiem takie. Dzięki integracji systemów i przejściu na automatykę pewnych działań, firmy stają się „dojrzalsze" technologicznie, pracownicy (właściciele) mogą koncentrować się na istocie działalności, a nie śledzeniu procesów, które skutecznie mogą być dokonywane właśnie automatycznie. Ponadto dostęp np. do elektronicznej bazy ofert i/lub automatycznych systemów aukcyjnych może pozwolić na wybór najlepszych dostępnych w danym momencie na rynku propozycji. A to przełoży się bezpośrednio na obniżenie kosztów działalności i podniesienie konkurencyjności firmy. Innym przykładem elektronicznych usług dla biznesu może być zarządzanie dokumentami, w tym ich archiwizowanie.

300 mln zł tyle wynosi wartość środków przeznaczonych dla przedsiębiorców

Na dwa sposoby

Zasady udzielania pomocy reguluje rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach programu „Innowacyjna gospodarka" (DzU z 29 marca 2013 r., poz. 412). Przepisy te dają możliwość ubiegania się o pieniądze na dwa sposoby. Albo wykorzystując zasady pomocy publicznej, albo jej specyficzną wersję, czyli pomoc de minimis. Pierwszy z nich pozwala sfinansować właściwie każdą inwestycję. W szczególności chodzi o umożliwienie skonstruowania rozbudowanego budżetu, chociaż trzeba podkreślić, że nawet w tym wypadku wartość projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Pewna granica więc istnieje. W drugim przypadku jej granica jest jednak znacznie niższa. Zakładając, że firma nie uzyskała żadnej innej pomocy de minimis w ostatnim czasie (w jakiejkolwiek formie: dotacji, ulgi podatkowej, gwarancji), to przysługuje jej limit w wysokości 200 tys. euro. I taka może być maksymalna wysokość wsparcia. Druga różnica wiąże się z tzw. intensywnością pomocy, czyli procentowo wyrażonym wkładem dotacji do tzw. wydatków kwalifikowanych.

Wydatki

Na co wolno wykorzystać przyznaną dotację, wskazuje § 10 wymienionego rozporządzenia. I tak do tzw. wydatków kwalifikowanych zalicza m.in. wydatki na:

- pokrycie kosztów przeniesienia prawa własności budynku lub budowli,

- nabycie robót i materiałów budowlanych związanych z przygotowaniem specjalistycznych pomieszczeń,

- nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, w szczególności oprogramowania,

- zakup nowych środków trwałych, z wyjątkiem nieruchomości gruntowych,

- modernizację posiadanej aparatury, urządzeń i innych składników wyposażenia infrastruktury informatycznej,

- nabycie usług informatycznych i technicznych,

- zakup usług doradczych o charakterze informatycznym, technicznym, wdrożeniowym, prawnym i innych usług eksperckich związanych z projektem.

Także dla dużych

Chociaż wsparcie z działania 8.2 jest skierowane przed wszystkim do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców i to do nich mogą trafiać dotacje, nie wyłącza to całkowicie dużych podmiotów. Także wielkie firmy mogą składać wnioski z tym zastrzeżeniem, że będą się ubiegać o dotacje nie bezpośrednio dla siebie, lecz pozyskają je dla sieci swoich kooperantów.

Definicja z przepisów

W myśl § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej, agencja może udzielić wsparcia z przeznaczeniem na realizację projektów o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do wdrożenia rozwiązania elektronicznego biznesu typu B2B. Z kolei zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 pod pojęciem B2B należy rozumieć relację usługową między przedsiębiorcami realizowaną z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych przeznaczonych do automatyzacji procesów biznesowych między tymi przedsiębiorstwami.