Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Od jakiegoś czasu źle mi się wiedzie. Znajomy ostatnio straszył mnie, że jeśli nie złożę na czas wniosku o upadłość, sąd nałoży na mnie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Czy to prawda? Podobno powinienem zrobić to w ciągu dwóch tygodni od zaistnienia przesłanek upadłości. Moim zdaniem, jest już dawno po czasie.
Przepisy przewidują sankcję za spóźnione złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Nie dotyczy to jednak osób fizycznych, które indywidualnie prowadzą działalność gospodarczą. Kodeks spółek handlowych w art. 586 wyraźnie mówi, że karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku podlega ten, kto będąc członkiem zarządu spółki albo likwidatorem, nie zgłasza wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających – według przepisów – upadłość spółki. W stosunku do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie ma w przepisach podobnej sankcji. Taki przedsiębiorca nie poniesie więc odpowiedzialności za to, że nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości lub taki wniosek złożył po terminie.
Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy prowadzącemu indywidualną działalność gospodarczą nic nie grozi. Może on odpowiadać na podstawie kodeksu karnego za takie zachowanie, które w konsekwencji prowadzi do udaremnienia lub ograniczenia zaspokojenia swoich wierzycieli.
Dodatkowo, jeśli dłużnik, mimo obowiązku, nie składa wniosku o ogłoszenie upadłości, może narazić się na ryzyko pozbawienia go przez sąd – na okres od trzech do 10 lat – prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Mówi o tym art. 373 prawa upadłościowego i naprawczego. Kara taka grozi osobie, która ze swej winy:
- będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości, albo
- po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania lub wskazania była zobowiązana z mocy ustawy, albo
- po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo
- jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.