- Prowadzę zakład pracy chronionej, a moja żona firmę na otwartym rynku. W każdej z tych firm zatrudniamy osoby niepełnosprawne i uzyskujemy na nie miesięczne dofinansowanie z PFRON. Czy za 2012 r. musimy przesłać do PFRON sprawozdania finansowane, a jeżeli tak – to do kiedy?
Sprawozdania finansowane za 2012 r. należy przesłać do PFRON do 30 kwietnia 2013 r. 5 marca br. na stronie internetowej PFRON (www.pfron.org.pl) ukazał się komunikat dotyczący złożenia sprawozdań finansowych za 2012 r. Fundusz informuje w nim, że zgodnie z rozporządzeniami Rady Ministrów z 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (DzU z 2010 r. nr 53, poz. 312 ze zm.) oraz w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (DzU z 2010 r. nr 53, poz. 311) wnioskodawca ma obowiązek przedstawić podmiotowi udzielającemu pomocy sprawozdania finansowe za trzy ostatnie lata obrotowe. Dokumenty te musi sporządzić zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Beneficjentami, którzy mają obowiązek przygotować te sprawozdania finansowe, są podmioty określone w art. 2 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.). Wnioskodawca, którego ustawa o rachunkowości do tego nie zobowiązuje, powinien przedstawić, tj. wysłać do PFRON, oświadczenie mówiące, że ten obowiązek go nie dotyczy.
Sprawozdanie finansowe za 2012 r. lub oświadczenie mówiące o braku obowiązku jego sporządzania, należy dostarczyć do Funduszu do 30 kwietnia 2013 r.
Kłopot z drukami
- Czy pracodawca musi skorygować informację INF-1 w sytuacji, gdy pracownik dostarczy kolejne orzeczenie o niepełnosprawności, z którego wynika, że zakład mógłby zastosować art. 2a ust. 2 lub 3 ustawy o rehabilitacji? Czy stosowanie art. 2a ust. 2 lub 3 po dostarczeniu kolejnego orzeczenia do zakładu jest obowiązkiem, czy prawem dla pracodawcy? Czy musimy się cofnąć i dokonywać korekt wskaźników zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych? Jeśli zaś korekty INF-1 trzeba robić, to w jakich terminach?
Na te pytania odpowiedziało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. W piśmie z 8 lutego 2013 r. (BON-I-52311-60-2-LK/2013) wskazało, że stosowanie art. 2a ust. 1 – 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa) jest obowiązkiem pracodawcy.
Stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych wykazany w formularzach składanych na podstawie ustawy musi odpowiadać stanowi prawnemu powstałemu w wyniku zastosowania art. 2a ustawy. Gdy tak nie jest, należy niezwłocznie skorygować dokumenty.
- Czy do wykazania schorzeń szczególnych na INF-1 wystarczy samo orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym z odpowiednim kodem? Jeżeli nie – to do jakich schorzeń szczególnych wykazywanych na INF-1 w stopniu znacznym lub umiarkowanym pracodawca – oprócz orzeczeń z kodem schorzenia szczególnego – musi mieć jeszcze dodatkowo zaświadczenie od lekarza specjalisty?
Resort pracy wypowiedział się w tej sprawie w powołanym wyżej piśmie z 8 lutego 2013 r. Wskazał, że do udokumentowania schorzeń, o których mowa w art. 21 ust. 4 ustawy wystarczające jest orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność pracownika, z którego – w zakresie sentencji lub uzasadnienia – jednoznacznie wynika wystąpienie tych schorzeń. Warunek ten jest bezspornie spełniony w przypadku orzeczeń z symbolami przyczyny niepełnosprawności U, O lub E. Jeżeli jednak z orzeczenia jednoznacznie nie wynika wystąpienie wspomnianych schorzeń pracownika, to schorzenie to można udokumentować zaświadczeniem lekarza specjalisty.
Wyższa dopłata
- 12 października 2009 r. zatrudniliśmy pracownicę legitymującą się lekkim stopniem niepełnosprawności wydanym na stałe. 7 czerwca 2012 r. przedstawiła nam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wynika z niego, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 10 sierpnia 2011 r. (wniosek złożony w związku z pogorszeniem zdrowia 10 sierpnia 2011 r., komisja odbyła się 5 października 2011 r.). Od kiedy należy zaliczyć pracownicę do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i od kiedy przysługuje nam wyższe dofinansowanie? Czy możemy cofnąć się z korektami do 10 sierpnia 2011 r. – zgodnie z art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji (wniosek został złożony w terminie), czy tylko o trzy miesiące wstecz od daty przedstawienia orzeczenia pracodawcy – zgodnie z art. 2a ust. 3?
W związku z różnymi interpretacjami, które pojawiły się na stronach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, organizacja OBPON zwróciła się z tym pytaniem do tej pierwszej instytucji. PFRON w piśmie z 4 stycznia 2013 r. (105/01/13) odpowiedział, że jego stanowisko jest zgodne z opinią Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON-I-52311-406-2-LK/2012).
Biuro uznaje natomiast, że w przypadku gdy pracownik posiada ważne orzeczenie o niepełnosprawności wydane na stałe, a w wyniku pogorszenia stanu zdrowia uzyskał orzeczenie o wyższym stopniu niepełnosprawności, należy go wliczyć do stanu zatrudnienia osób o określonym stopniu niepełnosprawności na podstawie art. 2a ust. 3 ustawy o rehabilitacji. Oznacza to, że w przypadku opisanym w pytaniu pracodawca może cofnąć się do trzech miesięcy wstecz od daty przedstawienia nowego orzeczenia i zaliczyć tę osobę do stopnia umiarkowanego od 7 marca 2012 r.
Dublowanie orzeczeń
- W 2007 r. ZUS wydał pracownikowi na stałe orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy. Dodatkowo w 2009 r. Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) na stałe wydał mu także orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Jednak w 2012 r. stan zdrowia pracownika bardzo się pogorszył i w marcu 2012 r. wystąpił on z wnioskiem do PZON o podwyższenie stopnia niepełnosprawności. 16 sierpnia 2012 r. dostarczył nam nowe orzeczenie z PZON, z którego wynika, że ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności datuje się od 21 marca 2012 r., a jego niepełnosprawność istnieje od 2007 r. Orzeczenie zostało wydane 13 sierpnia 2012 r. Jest to jego pierwsze orzeczenie o stopniu umiarkowanym i jest ważne do 2015 r. Od kiedy pracodawca powinien zaliczyć tego pracownika do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym? Od kiedy możemy się starać o zwiększenie dofinansowania?
Również w tym przypadku BON wypowiedziało się, że należy stosować art. 2a ust. 3 ustawy o rehabilitacji, czyli tak jak w pytaniu wyżej – pracodawca może cofnąć się do trzech miesięcy wstecz od daty przedstawienia nowego orzeczenia w zakładzie i zaliczyć tę osobę do stopnia umiarkowanego od 16 maja 2012 r.
- Pracownikowi skończyło się orzeczenie o niepełnosprawności 31 lipca 2012 r. Dokumenty o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności złożył do PZON jeszcze przed upływem ważności orzeczenia, tj. 15 lipca 2012 r. 15 sierpnia 2012 r. otrzymał pismo, że termin posiedzenia komisji zostanie wyznaczony do 31 stycznia 2013 r. Pracownik stanął na komisji w styczniu 2013 r. Czy możemy zastosować art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji, czy też należy zastosować art. 2a ust. 3 tej ustawy?
Również w tej kwestii BON wypowiedziało się w piśmie z 4 stycznia 2013 r. (105/01/13). Wskazało, że w sytuacji, gdy po posiedzeniu komisji orzekającej w styczniu 2013 r. pracownik otrzymał orzeczenie, z którego wynika ciągłość niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności, to zgodnie z art. 2a ust. 2 ustawy o rehabilitacji (pracownik złożył wniosek o kolejne orzeczenie przed upływem ważności pierwszego) pracodawca powinien ponownie zaliczyć go do osób niepełnosprawnych począwszy od 1 sierpnia 2012 r. Tym samym musi zrobić korekty we wskaźnikach wykazywanych na drukach dotyczących sprawozdawczości składanych do PFRON.